Yemek Yağları Hakkında Bilgiler


Yemek Yağları Hakkında Bilgiler

Bugün birçok insan için kafa karıştırıcı bir konu ile ilgili benim anlayışımdan bahsetmek istedim:

… neden pişirme, fırınlama ya da diğer gıdalarda kullanıyor olabileceğiniz yağlardan bazıları sağlıklı ve bazıları sağlıksızdır?

İşte sebebi…

 

Birçok insan “sebze yağı” olarak etiketlenen herşeyin sizin için iyi olduğunu düşünüyor. HİÇ DE DEĞİL!

 

“Sebze yağı” olarak etiketlenen çoğu şey, basitçe ağır şekilde rafine edilmiş soyafasülyesi yağıdır (yüksek ısı, basınç ve endüstri katkıları ile işlenmiş)… bazen ağır şekilde rafine edilmiş çiğit, aspir, mısır, üzümçekirdeği ya da diğer yağlar da buna olabilir.

 

Çoğu durumda, bu işlenmiş yağların neredeyse hiçbiri SAĞLIKLI DEĞİLDİR.

 

Eğer işlenmiş ya da kızartılmış gıda alırsanız, gıdanızı hazırlamak için bu yağların kullanıldığından genellikle emin olabilirsiniz (ya da daha kötüsü, bu yağların trans yağ denilen hidrojene edilmiş versiyonları kullanılıyor olabilir!).

 

Bu yağlardan bazılarını kendi pişirme ve fırınlama ihtiyacınız için bile almış olabilirsiniz.

 

Soyafasülyesi yağı, çiğit, mısır yağı, üzümçekirdeği yağı, aspir yağı ya da diğer benzer yağlar ile ilgili problem, çoğunlukla ısıya ve ışığa maruz kaldığında oksidasyona ve serbest radikal üretimine yatkın olan çoklu doymamış yağlardan oluşmalarıdır.

 

İşlenmiş çoklu doymamış yağlar ısı ve ışıkla yüksek reaktiviteleri yüzünden vücudumuz içinde en çok iltihaplı olanlarıdır.  Bu iltihaplanma kalp hastalıkları, diyabet ve diğer dejeneratif hastalıklar gibi içsel problemlere sebep olan şeydir.

 

Not: Tam gıdalarda olduğu gibi işlenmemiş bir çoklu doymamış yağ da kabul edilirdir… O durumda, iltihaplı özellik göstermez ve sizin için harika sağlıklı doymamış bir yağ kaynağıdır. Bu arada, omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinin ikisi de çoklu doymamıştır. Çoklu doymamış yağların kabuklu yemişler ve çekirdekler kavrulurken oluşabilecek oksidasyonundan kaçınmak için en iyi seçenek mümkün olan her zaman için taze kabuklu yemiş ve çekirdeklerdir. Buna rağmen, aşağıda listelenmiş sebze yağları, genellikle üretim işlemi boyunca yoğun rafine edilmiştir yani bu onları siz pişirmeden önce bile iltihaplı (daha fazla zarar veren).özellikli yapar.

 

Isı ve ışık altında stabilite oranları en azdan en fazlaya doğru sıralanmış yağlar:

Çoklu doymamış

Tekli doymamış

Doymuş

İşte ana akım sağlık profesyonellerinin size asla söylemeyeceği bir şey…

 

Doymuş yağlar pişirmede kullanılacak en sağlıklı yağlardır!

 

Neden? Çünkü onlar çok daha dengeli ve çoklu doymamış yağlardan daha az ihtihap özelliklidirler.

 

Bu, palmiye ya da hindistancevizi yağı gibi tropikal yağların pişirme için en iyi olmalarının nedenidir. Çok az çoklu doymamışa sahiptirler ve genelde ısığa ve ışığa karşı en az reaktif olan ve bu sebeple pişirmede kullanımında vücut içinde en az iltihap yaratma özelliği gösteren doğal doymuş yağlardan oluşmuşlardır.

 

Bu aynı zamanda tereyağın (margarin DEĞİL) pişirmede kullanmak için neden en iyilerden biri olduğunun sebebidir. Bunların hepsi anaakım sağlık konuşmalarının tersini söylüyor… Çünkü çoğu sağlık profesyoneli yağların biyokimyasını gerçekten anlamıyor ve yanlış şekilde doymuş yağların sizin için kötü olduğuna inanıyor. Aslında, çoğu durumda gerçekten doğal olduğu  ve tropikal yağlarda olan doymuş yağlar içinde çoğu kişinin beslenmesinde eksik olan orta zincirli trigliseridler (OZT) bulundurduğu için sizin için gerçekten yararlıdır.

 

Aslında, laurik asit, tropikal yağların içindeki bol OZT’lerden biridir ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir.  Hatta tıp bile bulaşıcı hastalıkları kontrol etmek için laurik asit üzerinde çalışmaktadır.

 

Özetlemek gerekirse… pişirme ve fırınlama için en iyi yağlarınız genel olarak tereyağ ya da palmiye ya da hindistancevizi gibi tropikal yağardır. Zeytinyağı (tercihen ekstra ham) genellikle tekli doymamış ve bu yüzden ölçülü olarak stabill olduğundan daha düşük pişirme ısıları için kabul edilebilir. Soya fasülyesi, üzümçekirdeği, çiğit, aspir vs gibi çoğunlukla çoklu doymamış yağlar pişirme ve fırınlama için en az sağlıklı olanlardır.

 

Benim pişirme için kullandığın en sağlıklı yağ seçimim:

Ham Hindistancevizi yağı

Ekstra ham zeytin yağı (sadece düşük ısıda pişirme)

Tereyağı

Tabiki, söylenen herşeyle beraber… Aklımızda tutmalıyız ki pişirme yağlarını minimize etmeye çalışmak size toplam kaloriyi azaltmak için yardım edebilir. Ölçülü bir biçimde yağlarla pişirmek kabul edilebilir ve iştahınızı daha fazla yatıştırmaya yardım edebilir ama hızlı kalori ekleyebileceğinden fazla kullanmamaya dikkat edin.

 

Bir de lütfen kanola yağının sizin için sağlıklı olduğunu söyleyen yanıltıcı pazarlama iddialarına kanmayın.—DEĞİLDİR.

 

Burada daha önce yazdığım iyi trans yağlar ve kötü trans yağlar ile ilgili konuyla bağlantılı bir makale mevcut (çoğu insan için göz açıçı)…

 

Yakında daha fazla İnce Vücut için Sırlar ile birlikte geri döneceğim. O zamana kadar…

 

Tembel olmayın… İnce olun…

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Yağları Hakkında Bilgiler

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format