Uçakların tarihçesi


Uçakların tarihçesi

Uçaklar. Günümüzün artık vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Hemen hemen birçok sektörde artık uçakları kullanır olduk. Taşımacılık ( insan veya eşya. vs.), askeri, bilimsel araştırmalar, hava durumları, nakliye, istihbarat, ulaşım ve uzay yolculuğu gibi birçok alanda uçaklar artık hayatımızın en önemli olgulardan bir tanesi. Peki ilk uçaklar ne zaman kullanılmaya başlandı.

 

WİLBUR WRİGHT ve ORVİLLE WRİGHT kardeşler ilk uçak mucitleri olarak bilinmektedir. ABD’li bu kardeşler ilk uçak tasarımcıları olarak bilinmektedir.  Kardeşlerin tasarladıkları uçak buhar gücü ile çalışmakta ve saatte 32 km hızla uçmuş ve 1280 metre yol almıştır. 1 dakikadan fazla süren bu uçuş dünyada ilk insanlı uçuş olarak tarihe geçmiştir.

1935’ten sonra tasarlanan uçaklar ilklerinden oldukça farklı bir şekilde çalışmaktadır. 1935’ten sonra kullanılan buharlı uçak motorların yerini artık jet motorları almıştır. Bu jet motorlarının birçok farklı türleri bulunmaktadır. Ayrıca uçuşlardaki bazı değişiklikler eski tasarlanan uçaktan oldukça farklı bir hal almaktadır. Artık her şey biraz daha komplikedir.

Tabi bu jet motorların ardından multi jet motorlar piyasaya çıktı ve uçak tasarımları farklı bir hal almaya başladı. İtiş güçleri farklılıkları uçuş sırasında meydana gelecek herhangi bir problemi çözmek amaçlı farklı stratejiler ve en önemlisi eğitimli pilotlar. Tasarlanan uçak motorları farklılaştıkça kullanılan yakıtın türü, malzeme farklılıkları ar-ge ve daha bunun gibi farklı birçok alanda atılımlar söz konusudur.

 

Günümüzde ise artık turbo jet motorlar kullanılmakta ve turbo jet motorlarının tasarım farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi turbojet motorlar çıktıktan sonra insanoğlu ses duvarını aşmış ve turbo jet motorların kullanım alanı genişlemiştir.

Peki neden insanoğlu uçakları bu kadar fazla hayatına dahil etmektedir. Çünkü uçaklar insanlara birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Mesela en basit olarak 1. ve 2. dünya savaşı sırasında uçaklar büyük rol oynamıştır. İstihbarattan tutun haritalama ve askeri kargoları bir yerden bir yere kısa sürede aktarma konusunda oldukça yarar sağlamıştır. Ayrıca bilindiği gibi çağımız artık hız çağı ve bu yüzden insanlar taşımacılığın ve buna benzer birçok alanda zamandan tasarruf etmek için uçaklar kullanılmaktadır. Günümüzün en popüler uçaklarından bazıları taşımacılıkta Airbus A-380, askeri amaçlı olarak C-17’ler ve F-22 raptorlar oldukça fazla popülerler.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uçakların tarihçesi

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format