Steadicam nedir, ne işe yarar?


Steadicam nedir, ne işe yarar?

Steadicam, kameranın belli aparatlarla operatöre bağlandığı bir kamera sistemidir.

Beyazperde ve dizi çekimlerinin en önemli ekipmanlarından önde gelen kameraların her sahneye gore kullanım alanları vardır. Bu yazımızda ise insan vücuduna entegre edilen kamera sistemi steadicam’i anlatacağız.

STEADİCAM

Her bir kameranın farklı kullanım alanlarına bakılırsa değişik düzenekleri vardır. Steadicam üzerindeki kamerayla, belli kayış ve aparatlarla birlikte kameramana bağlanır. Kameramanla aynı anda hareket eden bu düzenek tamamen stabildir ve operatörün özgür hareket etmesini sağlar.

Steadicam’in mucidi ise kamera operatörü Garrett Brown’dur. 1975 senesinde bu sistemi tanıtan Brown, beyaz perde tarihinde bir çığır açmıştı. Çünkü bu sistemle beraber beyaz perdeye takip çekimi girmişti. Stabil ve insan vücudunun ergonomik yapısına uygun olmasıyla farklı bakış açıları bu sistemle yapılabilir oldu.

Garrett Brown

Kameranın sarsılmadan hareket etmesi için tasarlanan steadicam, adım atma anındaki sarsıntıların yansımasını engelleyen tek kamera aparatıdır. Bu özelliğiyle titremeden çekim meydana getiren steadicam, tren ve arabada da kullanılır. Özellikle öteki kamera sistemlerinin giremediği bölgelere kolay bir şekilde giren bu sistem, çok dar alanlarda çekim yapabilir. Merdiven, kapı giriş çıkışlarında diğer cihazlardan daha başarılı hareket yapma olanağına haizdir.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Steadicam nedir, ne işe yarar?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format