Şeker hastalığı belirtileri


Şeker hastalığı belirtileri  , yanında ,bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Eğer aşağıdaki sorunlar hastada görülüyor ise  Şeker hastalığı belirtileri olarak  ön görülebilir.

Normalden fazla idrara çıkma, normalden daha sık idrar yolu enfeksiyonu olma, görmede çeşitli bozukluklar, bitkinlik hissi, sürekli susama hissi, mide bulantısı ve acıkma hissi, ani kilo kayıpları, bayanlarda adetten kesilme, ağız kokusu, vücuttaki yaraların normalden daha uzun sürede iyileşmesi…

 

Şeker hastalarında , sürekli idrara çıkma hissi oluşur . Bunun nedeni böbrekler kan şekeri yükseldiği zaman emmekte olamadığı fazla şekeri vücuttan atmaya çalışırlar . Kan da bulunan şeker oranı 180 mg olduğu zaman idrarlar birlikte şeker dışarı atılır.

Şekerin idrar la birlikte vücuttan dışarı atılması aynı zamanda hastanın su kaybına uğramasını sağlar.

Su kaybı yaşayan hastanın aşırı susama hissi bu yüzden oluşur.Bazı hastalarda , susuzluk ağız kuruluğu olarak da hissedilebilmektedir.

Gözlerde oluşan bulanık görme  , vücuttaki susuzluktan dolayı gözdeki su ve şeker seviyesindeki değişik sebebiyle oluşur.

Hücrelerin enerji kaynağı olan glukoz maddesi yeterli derecede alınmadığı zaman vucütta , yorgunluk ve bitkinlik hissi görülür.Vücuda  enerji sağlayabilmek için ilk olarak şeker yakılır , vücutta yakılacak yeterli şeker bulunmadığı zaman , şeker yerine yağlar yakılmaya başlanır bu da ani kilo kaybına neden olur ve hastada acıkma hissi yaratır.

Yağ hücrelerinde bozulmalar meydana gelir ve yağ hücreleri ketonlara dönüşür ve bunlar idrarla vücuttan dışarı atılır. Kan şekeri yüsek olduğu zaman enfeksiyon görülme riski daha fazla olur , bunun nedeni ise , glukozun bakteri oluşumu için uygun zemin oluşturmasıdır.

Vücutta ki yüksek kan şekeri seviyesi  sinir hasarına sebep olur ve ayakalrda kramp ve ağrılara sebebiyet verebilir. Şeker seviyesinin uzun vadede yüksek olarak ilerlemesi , ileride böbrek rahatsızlıkları , kalp-damar sorunları ve görme sorunları gibi şeker hastalığı sorunlarına yol açablir. Beslenme  alışkanlığı, stres,alkol  ve sigara kullanımı , egzersiz alışkanlığı ,hastalıklar , ilaç kullanımı ve hormon seviyesindeki değişimler gibi faktörler  şeker hastalarının kan şeker seviyelerine etki eder.

Ancak kan şekeri seviyesi hastanın kendisi tarafından sürekli ölçülerek kontrol altına alınması sağlanabilir.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şeker hastalığı belirtileri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format