Sağlıklı olmak için yapılması gerekenler


Sağlıklı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Her gün temiz hava almak, temiz su ile duş almak, düzenli güneş banyosuna alışmak az da olsa kesin şekilde iç ve dış kasları harekete geçirmekle ve bunların tümünün bir program ve bilinçle uygulanması sonucu daima sağlıklı olmanın hiç de olanak dışı bulunmadığına, denemelerim sonucu kesin inancım vardır. Aslında durgunluk; tüm doğa ve yaratılış yasalarına aykırıdır. Bu durum hastalıklı bulunmanın ve zamanından önce menin nedeni olur. Hareket ise yaşamın ta kendisidir. Bu durum, kişiyi kuvvetli ve yaşama gücünü işleterek, her zaman dinç bir durumda tutar. Yaşamın sonuna dek vücut ve beyin zinde ve sağlıklı kalır.

Bunların yıpranmamasıı, azalması değil, aksine çoğalmasını, korunmasını ve iyi yönetimini sağlar. Hastalığın ne demek olduğu e doğrudan doğruya kendi suçumuzdan doğduğu, daha önceki yazılarımızdan anlaşılmıştır. Bunlara karşın sürekli hareket ile de sağlık, güzellik yaratılabilir. Mutluluk doğrudan doğruya sağlığa bağlıdır. Sağlık ve esenlik olmadan, şöhret, iktidar ve bilgi ile ya da babam kalma büyük zenginlikle mutluluk kazanılamaz. Bir tüccar maddi düşüncelerle zengin olmak ve yalnız para kazanabilmek için sağlığını feda edercesine sürekli çalışır, hatta zengin de olabilir. BU ilk bakışta olumlu gibi görünür. Gerçekte kazandığı parayı, vücudunu savsakladığından ve ona bakmadığından vaktinden çok önce harcar, çabuk ihtiyarlar ve yaşadığı bir gününü bile sağlık içerisinde geçiremez. Yaşamdan kesinlikle zevk almaz. Zorla kazandığı paranın önemli bir kısmını, bakımsız bıraktığı hasta vücudunun tedavisine harcar.

Doktorlar Ve Sağlık

Ünlü bilginlerden Tacitus, yazdığı bir yapıtında; “otuz yaşına giren her kişi iyiyi ve kötüyü ayırır; değerlendirmesini yapar ve bir yerde kendisinin doktoru olur. “Herhangi bir nedenle hastalananlar tedavilerini sürekli doktorlarda ve ilaçlarda ararlar. İlacın etki gücüne inanarak yalnız onu isterler. Halbuki aldığınız ilaçlar bizi sağlıktan biraz daha uzaklaştırır. Aslında ilaçsız tedavi ve genel sağlık kurallarına uymak daha yararlı sonuçlar verir. Aynı zamanda ufak tefek rahatsızlıklardan etkilenerek hemen doktora başvurmak huyundan da vaz geçilmiş olunur. Sözü edilen hastalıklar bulaşıcı ve mikrobik olmayanlardır. Ciddi suretle soğuk algınlığından yakınarak fazla ateşi olanlar derhal yatağa yatarak durumdan doktoru bilgilendirmelilerdir. Sağlıklı iken vücutlarına hor bakmayanlar ise kısa sürede iyileşirler. Hor bakanlar ise, haftalarca, aylarca yatarlrar. İyileşmeleri bir hayli uzun sürer. Bazı hastalar sağlıklı iken vücutlarına çok dikkatle baktıkları halde hastalandıklarını iddia ederler. Bu gibiler kesin olarak vücutlarıyla gereğince ilgilenmemişlerdir. Bu konudaki iddiaları ve bilgileri şüphelidir. Bakımlarını iyi bilmezler, bilgisizlikleriyle de ufak tefek rahatsızlıklarda hemen doktora koşarlar. Genellikle doktorların uydusu olurlar. Bazı tüccar kafalı doktorlar da bunu fırsat bilerek spekülasyon yaparlar. Daima sağlıklı olmak için ne hayat iksiri, ne bir takım kerametler, ne olağandışı tedaviler ne de ilaçlar gerekir. En önemli iş sağlıklı ve neşeli bir yaşam çizgisi izlemektir.

Tedavilerde Hastanın Önemi

Üzüntü ile söyleyeyim ki, çok bilgili bazı kişilerin de sağlıkları için böyle kolay ve yaşam koşulu olan bir şeyi savsaklamaları ve buna kayıtsız kalmaları bir şeyi savsaklamaları ve buna kayıtsız kalmaları şaşılacak bir durumdur. Talim ve hareketlerle – bu sıkıntıya girilirken katlanılan amaç- hareketin insanı hiç yormadan ve fazla zaman kaybettirmeden uygulanmasıdır. Ufak tefek rahatsızlıklar bir bardak maden suyu ve asprin cinsinden ilaçlarla tedavi edileceğine, günde on beş dakika spor yapmakla , ilaçsız ve daha esaslı hoş iş yapılmış olur. Bu durum aynı zamanda ilaçla tedaviye oranla daha güzel, daha ince yararlı verimli sonuçlar sağlar. Bu söylediklerimi yapmayanlar bence sağlıklı bir yaşamın çok ötesinde duranlar.

Hasta Olmamak İlk Amaçtır

Doktorların görevi ancak hastalığı tedavi ve iyileştirmektir. Ama gerçekte asıl amaç hasta olmamaktır. Spor ve beden hareketleri ile hasta olmamak, neşeli bulunmak her zaman elimizdedir. Doktorlara para vermeden sağlıklı kalabilmek, az ve belirli çalışmayla mümkündür. Tedaviye verilecek ilaç parasıyla ve hastalanarak, üreticilikten tüketiciliğe geçmemizle maddi zarara uğrarız. Vücutlarını hor kullananların ve yakından ilgilenmeyenlerin hastalıklara karşı dayanıklılıkları azalır. Bu savsaklamalar, uygar insanlar için çok ayıp ve üzücüdür.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlıklı olmak için yapılması gerekenler

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format