Replika Telefonların Zararları


Son yıllarda dünyanın hemen hemen her yerinde akıllı telefon çılgınlığı görülmektedir. Her yaş aralığında neredeyse her insanın elinde artık bir akıllı telefon görebilmekteyiz. Her insan da bu teknolojiye bir şekilde ayak sağlayabilmektedir. Fakat şöyle bir durum var, bu çıkan akıllı telefonların hemen hemen hepsinin fiyatının oldukça pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Dünya üzerinde akıllı telefon çılgınlığı varken orta ve düşük gelirli insanların bazılarının maddi durumları bu cihazları almalarına yetmediği ve onların da bu cihazları oldukça fazla istedikleri için bu cihazların replikalarına yöneldiklerini görebiliriz. Ama bazı insanlar da dolandırıcılar tarafından kandırılarak bu replika telefonların orjinalmiş gibi tanıtılarak bu cihazları aldıklarını görebiliriz. Replika telefonlar bazı kişiler tarafından internet üzerinde vs birinci kalite gibi sunularak orjinal gibi sunularak satışa konuyorlar. Fakat tabi ki orjinal cihazlar ve replika cihazlar arasında tartışılamayacak kadar çok fark bulunmaktadır. Görünüş bakımından aynı dursalar da kasalarında kullanılan malzemeler ilk görüşte kalite farkını ortaya koyacaktır. Parçaların kalitesiz oluşu replika telefonların kullanım ömürlerinin oldukça az oluşunun en önemli faktörüdür.

Replika telefonlar da kullanılan malzemelerin kötü olması sadece cihaz ömrünü etkilememektedir. Bu malzemelerin kullanılması cihazın fiyatını uygun yapsa da sağlık açısından bir çok tehlikeyi de içerisinde barındırmaktadır. Örnek vermek gerekirse o cihazların kasasında plastik kullanılır. Bu plastikler ise çöplerin yeniden değerlendirilmesi sonucunda bu fabrikalara gelmektedir. Böyle malzemeler kullanılan cihazları her saniye elimizde tutmak kulağımıza koymak resmen kansere davetiye çıkartmaktır diyebiliriz. Bunlara ek olarak haberlerde de arada sırada gördüğümüz batarya patlamaları vs de yüzde 90 oranında replika telefonlarda meydana gelmektedir. Bu cihazların bataryaları çok çabuk şişmekte ve hatta patlayabilmektedir. Bu patlamalar sonucunda da maddi kaybın dışında ciddi yaralanmalar hatta ölümler bile görülebilmektedir.

Replika cihazlar yapım aşamaları esnasında hiçbir kontrole tabi tutulmazlar. Normal şartlar altında telefonlar bir çok testten geçerler. Telefonların saldığı SAR değerleri bulunmaktadır. Bu sar değerinin üzerinde frekansta çalışan telefonlar radyasyon yayarlar ve kanserojen etkiye neden olurlar.

 

Kısacası telefon almayı planlıyorsanız size önerimiz bütçeniz dar da olsa replika telefonlara yönelmemenizdir. Sadece görüntüsü için alınan bu çakma telefonları alarak sağlığımızdan ciddi ödünler vermekteyiz…

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Replika Telefonların Zararları

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format