Ramazanda Beslenme Önerileri


Ramazanda Beslenme Önerileri

Ramazan ayında alışılagelmişin dışında bir beslenme programı içine gireriz. Ramazan ayında vücut açlığa ve farklı yemek saatlerine adapte olurken harcanan günlük enerjiyi düşünerek az yakmaya başlar. Ramazan ayında metabolizma hızı yavaşlar. Eğer Ramazan ayında bilinçli bir şekilde beslenmemize dikkat edersek, vücut sağlığımızı artırarak detoks etkisinden faydalanabiliriz.

Peki nasıl beslenmeli nelere dikkat etmeliyiz?

Günlük tüketmemiz gereken su miktarı 2-2,5 litredir. Bu miktarı iftar-sahur arası tüketmeliyiz. Yemek çeşitlerinden seçerken pişirme yöntemlerinden sağlıklı olanları seçmeliyiz. Böylece daha sağlıklı ve fit olabiliriz. Özellikle iftarda lokmaları yavaş çiğnemeli düzenli nefes alıp vermeliyiz. Kilo vermek isteyenler yağlı yemeklerden ve hamur işlerinden uzak durmalıdır.

Şunu unutmamalıyız ki Ramazan ayında günlük alınması gereken enerji ve besin ögelerinin oranı değişmemektedir. Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalmasıyla iftarda yavaşlayan metabolizma hızını uyarmak için öncelikle çorba gibi hafif yemeklerle başlamak doğru seçimdir.

Kan şekerini ani yükselten besinler yerine (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek) kan şekerini düzenli yükselten besinlerin(tam tahıllı ekmek, bulgur pilavı gibi glisemik indeksi düşük) tercih edilmesinde fayda vardır. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden daha uzun süre bizi tok tutar. Yemekten sonra ağır hamur tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar tercih edilmelidir(örneğin baklava yerine güllaç). İftardan sonra 30 dk kadar yürüyüş (veya teravih namazı) mideyi dinlendirir, kaslarınızı çalıştırır, yediklerinizi hazım ettirir ve şişkinlik problemlerinizi giderir.

Oruçla birlikte sık yaşanan bağırsak problemlerine karşı posalı (bol lifli) besinler tercih edilmeli, su tüketimine dikkat edilmeli ve sebze, meyve, kuru baklagiller, tam tahıl ürünlerinin tüketimi artırılmalıdır(Posa oranı yüksek olan yiyeceklerin glisemik indeksi düşüktür). Sahur atlanmaması gereken bir öğündür. Sahurun yapılmasında fayda vardır. Hafif yiyecekler tercih edilmeli özellikle kilo problemi ve reflü sorunu yaşayanlar sahurdan hemen sonra uyumamalıdır.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ramazanda Beslenme Önerileri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format