Özel Sağlık Sigortasının Tedavi Yerleri


Özel sağlık sigortası ile daha az katılım payı ödeyerek yahut ücretsiz tedavi olunabilecek yerler, sağlık sigortası edindiğiniz kurumun anlaşmalı olduğu özel hastaneler, tıp merkezleri, eczaneler, tahlil-görüntüleme merkezleri ve benzerleri yerlerdir. Ancak nerede tedavi olabileceğinizi  sağlık sigortası edindiğiniz kuruluşun anlaşmalı olduğu tüm kurumlar değil, satın aldığınız sağlık poliçeye göre bu anlaşmalı kuruluşlardan hangilerine gidebileceğiniz belirler. Sağlık poliçeleri hazırlanırken ödenecek ücrete göre gidilebilecek sağlık kuruluşları belirlenebilir. Satın aldığınız poliçede maddi limitler ve sağlık kuruluşları ile ilgili sınırlama bulunabilir. Bu sebeple poliçe satın alırken hangi sağlık kuruluşlarından ve nasıl faydalanmak istediğinizi de göz önünde bulundurarak işlem yapmalısınız.

Sağlık sigortaları genel olarak temel teminatta yatarak tedaviyi göstermektedirler. Ancak bunun yanında ayakta tedavi hizmeti de alınabildiği gibi eğer poliçeye eklenmiş ise sağlık sigortanızın anlaşmalı olduğu eczanelerden ilaç da alınabilmektedir. Yatarak tedavilerin genelde %100ü sağlık sigortası tarafından karşılanmakta ancak ayakta tedavilerde belirli bir oranda katılım payı ödemeniz halinde ödeme yapmaktadırlar. Sağlık poliçenizle, hangi sağlık kuruluşlarından yararlanabileceğinizi poliçeniz ile birlikte gönderilen anlaşmalı sağlık kuruluşlarının bulunduğu kitapçıktan araştırabilirsiniz.

Anlaşması Olmayan Sağlık Kurumuna Gidilmesi Halinde:

Elbette ki bütün özel sağlık kuruluşlarına tercih ettiğiniz takdirde gidebilirsiniz ancak eğer sağlık sigortası edindiğiniz kuruluşun anlaşmasının olmadığı bir sağlık kurumuna giderseniz ödeyeceğiz katılım payı çok daha yüksek yüzdelerde karşınıza çıkabilir. Bunun için katılım payı konusunda karşınıza ne gibi bir mebla çıkacağınız daha önceden hesaba katmanızda ve araştırarak adım atmanızda fayda var. Anlaşmalı olunan sağlık kurumlarının dışında bir sağlık kurumunda tedavi olmuşsanız, yaptığınız harcamaların faturalarını, doktorlar tarafından rahatsızlığınıza dair hazırlanmış ve harcamalarınızı da açıklayan bir sağlık formu ile birlikte sgorta şirketinize göndermeli ya da bildirmelisiniz. Sigorta şirketleri bu gibi sağlık harcamalarını genelde siz ödeme yaptıktan sonra değerlendirirler.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özel Sağlık Sigortasının Tedavi Yerleri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format