Osmanlı Döneminde Sanat


Osmanlı döneminde birçok sanat ve sanat dalıyla uğraşılmıştır, medreselerde sanat, müzik, işleme, cam süslemeciliği, ahşap süslemeciliği, çinicilik, hat sanatı, minyatür sanatı gibi sanatlar bulunmaktaydı, Osmanlı döneminde resim sanatı fazla gelişme göstermemiştir.  Osmanlı döneminde dini açıdan ilk başlarda canlı varlıkların resminin yapılması yasaklanmıştı, buna rağmen Osmanlı’da güzel takdire şayan resim çalışmaları yapılmıştır.

Resmini yaptıran ilk padişah Fatih Sultan Mehmet’tir. Fatih Sultan Mehmet’in gül koklayan Fatih adlı tablosu meşhurdur. Osmanlı döneminde ilk resim sergisini açan ise Şeker Ahmet Paşa’dır. Osman Hamdi Bey’in ise Kaplumbağa Terbiyecisi adlı eseri meşhurdur.

Osmanlı döneminde devletin resmi dili Türkçedir fakat yazı dilinde arpça kullanılır, Osmanlıca ise Türkçeyi Arap alfabesiyle yazmaktır. Osmanlı döneminde hat sanatı gelişme göstermiştir, hat sanatı ise Arapçayı güzel yazma sanatıdır. Osmanlının camii ve çeşme gibi dini eserleri hat yazılarıyla bezenmiştir.

Osmanlı döneminde minyatür sanatı oldukça gelişme göstermiştir, minyatür sanatında perspektife dikkat edilmez, kişiler büyüklüklerine bağlı olarak tasvir edilir.

Osmanlı döneminde, müzik sanatı ile ilgili medreselerde dersler verilir, müzik Osmanlı’da büyük yer tutmuştur,  Lale Devri döneminde Ney enstrümanı büyük bir öneme sahiptir, ney çalan önemli sanatçılar Osmanlı döneminde yaşamışlardır. Padişahlar da müziğe önem verir ve kendileri beste yaparlardı, padişahlar bazı makamları kullanarak müzik yapmışlardır. II. Mahmut döneminde müsika-i Hümayun adında Donizetti paşalar tarafından dönemin ilk bando okulu kurulmuştur, bando okulunda günümüzde dinlendiğimiz mehter marşları bestelenmiştir.

Osmanlı döneminde, camii, külliye gibi alanlar cam boyamacılığıyla süslenmiş, renkli camlar camilere tasvir edilmiştir. Aynı zamanda çinicilik cam ve çömleklerin üstüne hat yazıları ile süslemeler yapmak, bakır işlemek, ahşapları oymak sanat alanına girmektedir.  Osmanlı döneminde birçok her alanda sanatçı yaşamış ve günümüzde hala eserleri takdir edilmektedir.

 

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Osmanlı Döneminde Sanat

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format