Neskafenin Zararları Nelerdir?


Neskafenin Zararları Nelerdir?

Neskafe, dünyayı ilk hazır kahveyi piyasaya süren kuruluştur. Şu sıralar dünyanın her yerinde farklı çeşitleri ile tanınır ve tüketilir. Bunun yanı sıra kahveye birçok ekstra tatta eklenmektedir. İlginçtir ki kahveyi bulan mucitlerin hepsini farklı ülkelerden olması kafa karıştırmaktadır.

Kahvenin İcadı

-John Drin, ingiltere,1771: Konsantre kahveye dair patent almıştır. Şerbete benzer bir yöntemle, suyla karıştırılıp ortaya çıkan karışıma içecek ortaya sunuluyormuş. Saklama koşulu sebebiyle ticari başarı yakalayamamış.

-Paterson & Sons, LTD, Glasgow,1876: Tam olarak hazır kahveyi bulan mucidimiz, içmeye hazır ürünler sınıfına giren tenekede paketlemiş üründür. İçindekiler ise, su, kahve özü, kahve aroması, beyaz hindiba.

-Satori Kato, Chigo, 1901: Satori-sama aslında çözülebilir çayın mucididir. Ülkemiz tarafından t-max adıyla üretilmiştir. Sıcak suya atılıp karıştırılınca ortaya çıkan üründür. Bunu duyanlardan biri kahve tüccarı diğeri ise kimyacı olan Satori-Sama da çayın tekniklerini geliştirip, kahveyi toz hale getirip hazır kahveyi icat etmişler. Sonradan ortaya çıkan David Strang icadın patentini almış ve seri üretime geçmiştir.

-George Washington, Guatemala, 1910: David’in bulduğu yöntemi geliştirdi ve ticari üretime hazır hale getirdi. Aslında kaliteyi düşürüp, kahvenin içine başka şeyler ekleyerek raf ömrünü uzattı aromalar sayesinde kahveyi lezzetli ve çekici hale getirdi.

-Nestle, İsviçre, 1938: Şirkete göre kahvenin tarihi oldukça net,1938 yılında nescafe’yi piyasayı sundu.

Neskafenin Zararları

Bu kahve ürünü herkes tarafından sevilmiş ve her gün sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında dikkat dağınıklığı ve yorgunluk hislerin geçici şekilde ortadan kalktığını sağlaması doğrudur, bir o kadarda tehlike saçtığı göz ardı edilmektedir.

Neskafenin tüm kusuru kafein üzerine gelişiyor olmasıdır. Son zamanlarda iş yerlerinde, kafeler de ve bir çok kapalı yada açık mekanda vazgeçilmez içecek haline gelip, küçük paketler halinde hazırlanışının bir o kadar kolay oluşu ile ilgi gören neskafeler, özellikle aşırı kullanımda 3-4 bardak üzeri içmek önemli sağlık sorunlarına yol açar.

Neskafenin Zararları

-İlk olarak kalbe büyük hasar verir. Aşırı kahve içilirse kalpte ritim bozukluğuna sebep olur. İçindeki kafein fazla tüketildiği zaman kalp ritmini olumsuz etkiler. Düzensiz kalp atışları çarpıntıya hatta taşikardi hastalığına neden olur. Doktorlar, kalp hastalarına belirli miktarda kahve içilmesi konusunda uyarıyor.

-Günde 3-4 bardak kahve tansiyonun yükselmesine sebep olur. Yapılan araştırmalar sonucunda aşırı kahve tüketen insanların tansiyonun hızla yükseldiği görülmüştür.

-Ülseri olan kişiler de kahve tüketirken iki kez düşünmelidir. Kahve ülser ve mide hastalıklarının oluşumuna sebep olmasa bile olan rahatsızlığa daha da kötüye gitmesine neden olur. kahve midedeki asit salgısını uyandırır.

-Şeker hastalı olanlar içerken dikkatli olmalıdır. Neskafe tüketimi vücutta su kaybına sebep olurken, fazla tüketimi migrene sebep olur. Vitamin ve mineral eksikliğine de neden olur. Kemik hastalığına yol açar. Neskafe doğurganlığı da olumsuz yönde etkiler. Emziren annelerinde neskafe tüketimi az olmalıdır.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neskafenin Zararları Nelerdir?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format