Mohaç Savaşı


Mohaç Meydan Muharebesi tarihte bilinen en kısa süre savaşlardan birisidir. Yaklaşık olarak 2 saat kadar sürmüştür. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşanmıştır. 1526 senesinde yaşanmıştır, tarihte atalarımız birçok imkanı zor işi başarmış, gemileri karadan yürütmüş, geçilmez denilen çölleri kısa bir sürede geçmişlerdir buna göre 2 saat boyunca sürmüş ve bitmiş bir savaş da olağan olmalıdır.

Kanuni Sultan Süleyman Macaristan üzerine sefere çıkmıştır, seferin nedenleri arasında Macarların Fransa kralı Fransuva’nın annesinin esir edilmesi ve Kanuni Sultan Süleyman’dan yardım istemesi bulunur.

29 Ağustos 1526 Mohaç ovasında Mohaç savaşı yaşanmıştır. Mohaç savaşı sayesinde Macar ordusu ve Komutanları ölmüş bir çoğu da esir olmuştur.  Mohaç savaşında Macar kralları Türk ordusu karşısında yenilgiye uğratılmıştır, Mohaç savaşında Turan taktiği uygulanmıştır, Turan taktiği Kurt kapanı, hilal taktiği gibi biçimlerle oluşmuştur. Türkler birçok savaşlarında bu taktiği kullanmışlardır.  Savaşın kazanılması toplar sayesinde olmuştur, ağır yayvan topları sayesinde savaş bu kadar kısa bir süre içerisinde kazanılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman savaş sırasında Macar askerlerinin saldırılarına uğrama tehlikesi ile karşılaşmış ve Kanuni’nin muhafızları tarafından düşmanlar öldürülmüştür.

Mohaç savaşının ardından Türk ordusu az bir kayıp vermiştir buna karşın, Mohaç ordusu ise ağır kayıplar vermiştir. savaştan sonra Macar imparatoru düşmüş Osmanlı Devletinde ise bayram havası esmeye başlamıştır. Dönemin devletleri tarafından Kanuni Sultan Süleyman tebrik edilmiş, diplomatik görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra ise Macaristan’ın önemli yönetim kalelerini fethetmiştir. Macaristan İmparatorluğu büyük bir yıkıma uğramıştır ve Macaristan İmparatorluğunun yönetiminin bir kısmı Osmanlı eline geçmiştir. Osmanlı açısından Mohaç savaşı büyük önem taşımaktadır, diğer devletler Türkleri yenemeyeceklerini ve Türk devletlerinin neler yapabileceğini kısa bir sürede anlamışlardır.

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mohaç Savaşı

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format