Migren – Migren Nedir? – Migren Tedavisi


Migren, tekrarlanan baş ağrılarına sebep olan baş ağrısı hastalığıdır. Genel de şiddetli olan baş ağrıları bazen hafif derecede de olabilir.Ağrı çeken çoğu hasta da yüksek ses ve yoğun ışık altında olmak ağrıyı arttıran etkenlerdir. Ağrılar genelde zonklayıcı ve tek tarafta hissedilir. Bazı hastalarda ise mide bulantısı ve kusma görülen belirtilerdir. Genelde ağrının kısa sürede geçmesi için ağrı kesici alınmalıdır.

 

 Migren çoğu kişide genetiktir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına oranla 3 kat fazla meydana gelir. Bunun sebebi migren ağrısının ortaya çıkmasında etkili olan kadınlık hormonlarıdır. Bu hormonel dalgalanmaların etkileri migrenin ortaya çıkmasını arttırır. Çocukluk yaşlarda çok fark gözükmese de ilerleyen yaşlarda kadınlardaki hormon seviyesinin artmasıyla 18 yaş üzeri kadınlarda migrenin olma ihtimali erkeklere göre çok daha fazladır. Orta yaşta olan her 3 kadından 1 inde migren gözükür.

 Migrenli kadınların çoğunda migren atakları doğumdan sonra meydana gelir. Bazen bir ay , 6 ay ve ya birkaç sene sonra meydana çıkabilir. Bu gecikmenin emzirme dönemi ile ilgisi vardır.

 

 Hissettiğimiz her ağrı migren olmayabilir. O nedenle ağrıların nedenlerini araştırmalı mutlaka doktora başvurulmalıdır. Migren atakları sırasında karanlık ve sessiz odada vakit geçirmek ağrının hafiflemesinde yardımcı olacak niteliktedir. Migren ağrısı ile başa çıkmak için kullanacağımız ilaçları da mutlak suretle doktor tavsiyesi ile almalı ve doz seviyesine dikkat etmeliyiz.

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Migren – Migren Nedir? – Migren Tedavisi

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format