MESANE KANSERİ NEDİR


Mesane kanseri nedir sorusunu cevaplamadan önce mesane’nin ne olduğuna deyinelim. Mesana , karın bölgesinin hemen altında bulunan böbreklerin ürettiği idrarı depolayan organdır. Mesana üreter adı verilen uzun tüplerle böbreklere bağlı bulunur. Yine bu uzun tüpler aracılığıyla böbreklerden gelen idrar , mesaneye bağlı üretna adı verilen kısa tüplerden geçip mesana bölgesinden ayrılır.

Mesana kanserinin en önemli birincil sebebi sigara kullanımıdır , bunun yanında bazı endüstriyel kimyasallarda bulunan karsinojen madde de sebep olabilir. En tipik belirtisi ise idrardan gelmesidir. Bunun yanısıra sık sık idrara çıkma , idrarı yaparken yanma , kanama , ani sıkışma ve idrar kaçırma gibi belirtiler de mesana kanserinin habercisi olabilir. Böyle bir durumda hemen bir uzmana başvurmak gerekir.

 

Tedavisinde ise aşamalarına göre cerrahi müdahale , kemoterapi , biyolojik tedavi ve radoterapi gibi seçenekler doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Ülkemizde mesane kanseri erkeklerde akciğer kanseri , prostat ve kalın bağırsak kanserlerinden sonra en sık görülen 4. sırada gelen kanser türü olarak nitelendirmek mümkün. Kadınlarda ise mesane kanseri erkeklerde görülme oranına göre daha az rastlanılmaktadır. Kadınlarda ilk 10 a girmektedir. Mesane kanserinin ortalama görülme yaşı ise 65 – 70 dir.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MESANE KANSERİ NEDİR

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format