MATLAB NEDİR?


MATLAB NEDİR?

MATLAB, dördüncü nesil programlama dili olarak anılan nümerik hesaplama dilidir. Mathworks tarafından geliştirilen bu programda, kullanıcılar matris işlemleri, fonksiyon ve veri işlenmesi ve çizilmesi, algoritma oluşturma ve kullanıcı arayüzü oluşturma gibi işlemleri yapabilirler. Aynı zamanda C, C++, Fortran, Java dilleri ile de etkileşime geçebilen MATLAB, günümüzde popülerliğini hızla arttıran, özellikle mühendislik biliminde sıkça başvurulan bir programlama dili haline gelmiştir.

MATLAB, esas olarak nümerik hesaplama ile tanımlansa da, MuPAD sembolik arayüzü sayesinde sembolik hesaplama işlemlerini de yapabilir. Ayrıca farklı bir paket olan Simulink programı ile birlikte dinamik ve gömülü sistemlerin modellenmesi işlemlerini gerçekleştirebilir. Birçok kontrol algoritmasında LabView ile başı çeken MATLAB, kırkın üzerinde toolbox barındırması ile mühendislik alanında bir baştacı haline gelmiştir. Bugün itibariyle iki milyondan fazla kullanıcısının bulunduğu söylenmektedir.

 

  • MATLAB Söz dizimi

 

MATLAB’de programlamaya geçmeden önce kullanılan sözdiziminin yapısını, diğer diller ile olan farklarını belirtmek yararlı olacaktır. MATLAB ekranı, dört ana kısımdan oluşmaktadır.

 

Ekranın sol tarafında bulunan “Current Folder” penceresi, o anda bulunulan klasörü, sağ üst köşedeki “Workspace” penceresi, yazılan programdaki değişkenleri, sağ alt köşedeki “Command History” penceresi daha önceden yazılmış kodları ve son olarak “Command Window” penceresi kod girişi yapılan konsol penceresini ifade eder. MATLAB içerisinde iki türlü programı yazımı mümkündür. Command Window penceresinden yazılacak kodlar anlık olarak çalışır. Buna karşın MATLAB’in kendi dosya uzantısı olan .m dosyaları kullanılarak tümleşik programlar yazılabilir. Bu dosyaları oluşturmak için menüden File -> New -> Script seçilebileceği gibi Ctrl+N tuşuyla da yeni .m dosyası oluşturulabilir.

MATLAB, sözdizimi olarak diğer diller ile benzer çalışır. Değişkenler ‘=’ işareti ile belirlenir. Değişkenlere atama yapılmadan önce ön satırlarda tanımlanmasına gerek yoktur. Bu nedenle MATLAB için dinamik bir programlama dili denilebilir. Eğer önceden bahsedilen MuPAD, sembolik imgeler, ile çalışılacak olursa, kullanılacak olan değişkenlerin önceden belirtilmesi gerekecektir.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MATLAB NEDİR?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format