Kredi Kartı İle Nasıl Güvenli Online Alışveriş Yapılır ?


Bir çok firma, gelişen ve değişen teknoloji sayesinde sık kullanılan internet platformu üzerinden elektronik ticaret siteleri vasıtası ile satışlarını gerçekleştirmeye ve pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmeye başladı. Bu yöntem, kullanıcılar tarafından pek güvenli bulunmasa da, birçok internet kullanıcısı alışverişlerinde elektronik ortamı kullanıyor ve ödemelerini gerçekleştiriyor.

Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan sosyal medya platformları sayesinde, tüketiciler daha bilinçli hale geliyor ve daha temkinli davranmayı başarıyor. Ancak alışveriş yapılan elektronik ticaret platformu kullanıcı için güvenli olmadığı takdirde, alışverişten doğacak olan problemler tüketici için oldukça sıkıntılı bir süreç olacaktır. Bunun önlenmesi için bilinmesi gereken birkaç altın kural var.

SSL Protokolü

SSL sertifikasının bir elektronik ticaret sitesinde bulunması, o sitenin verilerini güvenli bir şekilde sakladığı ve güvenlik tehdidinin bulunmadığının bir kanıtı niteliğindedir. Bu protokolün bulunduğu sitelerde, girdiğiniz tüm şifreler, kredi kartı bilgileri ve kişisel verilerin bu güvenlik sistemi sayesinde şifrelenerek doğrudan alıcıya iletildiği sistemdir.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Elektronik ticaret sitelerinden birine kayıt olmadan ve alışverişinizi gerçekleştirmeden önce karşınıza çıkan sözleşmeyi uzun uzadıya okumalısınız. Eğer sözleşmede güvenlik ihlali ile ilgili bir maddeye yer verilmiyorsa, o sözleşmenin tarafınızca onaylanması önerilmez. Büyük ihtimalle, bu sözleşmeyi onaylayacak olursanız, gerçekleştireceğiniz alışverişten doğacak güvenlik ihlallerini ön görerek onaylamış olacaksınız.

3D Secure

3D Secure yöntemi ile ödemelerin gerçekleştiği elektronik ticaret sitelerinde güvenli alışveriş yapabilirsiniz. 3D Secure ödeme sistemlerinin bulunduğu siteler, teknik olarak güvenlidir.

Sanal Kart

Bankalar müşterilerine, güvenli alışveriş yapabilmeleri için sanal ortamda bir kart oluştururlar. Bu karttaki bilgiler tamamen sanaldır ve sizin sanal kartınıza belirlediğiniz bakiye ile çalışır. Böylece bilgilerinizin güvenliğini sağlamış olursunuz. Sanal kart, bankanızın ürün çeşitliliği arasında sunduğu bir hizmettir. Sanal kart ile elektronik ticaret sitelerinde güvenli alışveriş yapabilirsiniz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kredi Kartı İle Nasıl Güvenli Online Alışveriş Yapılır ?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format