Güncel Konular

Konut Kredisi Yapılandırma

Yayınlayan Benim Kalemimden

Yeni planlanan faiz düşüşleri ile birlikte, kredi transferi ve yeniden yapılandırma adına bankalara yapılan başvurularda büyük artışlar görülüyor. Geçtiğimiz yıllarının başında ki tutarlar bugün ile karşılaştırıldığın da o dönemler yüksek faiz oranları ile kredi talebinde bulunan vatandaşlar, yeniden yapılandırma işlemleri için bankalara başvuruyor.

Tüketici sabit faizli kredilerde faiz oranları yükseldiğinde bundan etkilenmiyor fakat faiz oranları düştüğünde yeniden yapılandırma için bankalara başvurma hakkı tüketici için doğuyor. Diğer adı ile refinansman yada remortgage olarak da bilinen kredi yapılandır işlemi, daha önceden kullanılan yüksek faizli oranların, edinilen hakla daha düşük faiz oranları kullanarak kalan borç daha iyi şartlar da ödenebiliyor.

Bu yapılandırma ile birlikte, toplam kredi maliyeti daha aşağılara çekilebiliyor, faiz oranlarında ciddi bir değişiklik olacağı söylenmesi zor olsa da vade süresi uzatılıyor ve her ay için bankaya geri ödeme yapılacağı miktar en aza indiriliyor. Aylık ödenmesi gereken taksitlerin aşağı çekilmesiyle bütçe rahatlıyor, gelir gider dengesi sağlanabiliyor. Aynı zamanda konut kredisi yapılandırması ile birlikte ödeme planı üzerinde istenilen şekilde oynama yapılabiliyor.

Kredi Yapılandırmanın Faydaları Nelerdir?

Güncel olan düşük faiz oranları ile borç kapatılabiliyor, toplamda gözüken kredi maliyeti aşağı çekilebiliyor, kalan borç için ödenen faiz azaltılıyor, ödeme planı yeniden yapılandırılıyor, vade süresi azaltılarak aylık taksitler de azaltılıyor. Değişken faizli sistemden sabit faizli sisteme geçme ya da tersi olan faiz yapısı değiştirme adı altında yapılabiliyor.

Kredi Yapılandırma Koşulları Nelerdir?

Öncelikle kredi yapılandırma işlemi gerçekleştirilirken kalan borcun miktarı, faiz oranlarının arasında ki farklar, aylık taksit tutarı ve toplam kredi maliyeti göz önünde bulunduruluyor. Aynı zamanda herhangi bir banka değişikliği yapılacak ise ekspertiz ücreti, erken borç kapatma bedeli ve dosya masrafı gibi ek ödemeler göz önünde bulundurulmalı.

Yazar Hakkında

Benim Kalemimden

Turkceblog.com yazarı

Bir Yorum Yazın