Kadın Haklarını Biliyor Muyuz?


Bütün uluslararası belgeler ve anayasalarda eşitlik ilkesi esas alınmıştır. Maalesef bu teorik olarak kalmıştır. Bu nedenle kadınlar olarak haklarımızı bilmek zorundayız. Daha konforlu ve güvende yaşamak, yaşam kalitemizi yükseltmek için. Aslında “kadın hakları” demek bile bir eşitsizliğin altını çiziyor. Oysa insan haklarını konuşmalı, tartışmalıydık. Öyleyse biz de kadının insan haklarını konuşalım.Kadının evlilikte hakları: Kadın zorla evlendirilemez. İstediğiniz kişiyi seçme ve evlenme hakkınız var. Evlilik içinde cinsel birleşmeyi reddetme hakkına sahipsiniz. Resmi nikâh ve kumayı reddetme hakkınız var. Kimse size şiddet uygulayamaz. Kimsenin üzerinizde baskı kurma hakkı yok.
Boşanma hakkı: Ev tutarak ayrı yaşam düzenleme hakkına sahipsiniz. Boşanma, çocuklarınızın velayetini almak hakkınız var. Kendi malınızı alabilme ve nafaka hakkınız mevcut.

Kadının bedensel hakları: Kimse sizi taciz ve tecavüz edemez. Sizin gülmeniz, geç saatte sokağa çıkmanız sizin en doğal hakkınızdır. Zihindeki ezberleri bozmak zorundayız. Kendi cinselliğinizi yaşama hakkına sahipsiniz. Kimse sizin bedeniniz üzerinde tasarrufta bulunamaz. Kadının bedeni yalnızca kendisine aittir.


Kamu alanında kadın hakları: Kocasından izin almadan çalışma hakkına sahiptir. Eşit ücret, eşit eğitim sizin en doğal hakkınız. İstediğiniz vakıf ya da partide çalışabilir istediğiniz partiye oy verebilirsiniz. Seçme ve seçilme hakkına birçok milletin kadınlarından daha önce sahip olduk. Bunu hala konuşabilmemiz utanç verici olsa “eşit” haklara sahip olana kadar konuşmak zorundayız. Dini yaşama ya da yaşamama hakkına sahipsiniz.
Toplumsal roller, ezberler size istediğini söyleyebilir. Birçok baskı ve dayatma ile karşılaşabilirsiniz. Kimse değil, bilinç sizi özgür kılar. Kadın istediğinde aşamayacağı engel yoktur. Yeter ki gerekli bilgi, donanım ve bilince sahip olsun. Zihniyet kırılmasını sağlayacak olan yine kadınlardır. Çünkü toplumu biz doğuruyor ve biz büyütüyoruz. Farkındalık en önemli gücümüz. Sadece kendinize ve her güçlüğü aşabileceğinize yürekten inanın.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın Haklarını Biliyor Muyuz?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format