İnce Telli Saçlar İçin Beslenme Tavsiyeleri


Herhangi bir kozmetik mağazasına girildiğinde bir duvarı tamamen kaplayacak kadar çok çeşit şampuanın dizildiği görülebilir. Bu şampuanlar içinden kuru saçlara sahip bir kimse kuru saçlar için olan herhangi bir şampuanı, kepek sorunu olan bir kimse ise kepeğe karşı olan şampuanlardan birisini alabilir. Fakat ince telli saçlarıyla başı dertte olan kişiler için şampuan seçimi daha zordur. Çünkü bir şampuanın aynı anda hem hacim verdiği, hem kırıklara karşı etkili olduğu, hem yağlanmayı önlediği hem de besleyip koruduğu görülmemiştir.

 

İnce telli saçlar konusunda şikayetçi insanların diğerlerine göre daha fazla sorunu olduğu aşikardır. Bu tarz saçlara sahip insanların saçı genelde dolgun veya hacimli değildir, şekil almaz alsa da oldukça kolay bozulur, diğer saç tiplerine nazaran daha çabuk yağlanır, kırılmaya ve yıpranmaya daha meyillidir. Bunca sorunu bir şampuan veya birkaç şampuanı aynı anda kullanarak çözmek imkansızdır. Saçlarınızı normalden daha fazla kimyasala maruz bıraktığınız için farklı saç ve deri sorunlarınızın ortaya çıkması oldukça olasıdır.

 

Diğer bir seçenek olan saç maskeleri, bitkisel yağlar yani kısacası ince telli saçlar için beslenme tavsiyeleri kısmına geleceğim fakat bu tarz maske ve yağların gerçekten etkili olabilmesi için öncesinde temel bir hazırlık kısmı vardır. Bu kısım ise tamamen kişinin kendi beslenme düzenini oluşturmasıyla alakalıdır.

 

Öncelikle vücuttaki vitamin eksikliği kapatılmalıdır. Özellikle içinde E vitamini olan besinler bol miktarda tüketilmelidir. Bunlara fındık, fıstık, ıspanak, brokoli, domates, kekik, yeşil zeytin ve daha birçok besin örnek verilebilir. Saçlar proteinden oluştuğu için protein bakımından zengin olan besinler yenilmeli, ayrıca bunların yanında beslenme listesi içlerinde B12, B6, biotin ve çinko bulunan besinlerle desteklenmelidir. B12, B6 ve biotin saçın köklerini güçlendirir, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur ve kırılmasını en aza indirirken çinko ise saça canlılık verir.

 

Vücuttaki vitamin, protein gibi eksiklikler kapandıktan sonra saçlarınızı yağ ve maskelerle beslenme kısmına geçebilirsiniz. Saç için en temel besin kaynaklarından biri hint yağıdır. Hint yağının içinde de oldukça yoğun bir miktarda E vitamini vardır. Hint yağı saç dökülmesini engellerken kökleri besler aynı zamanda saçların daha gür, kalın ve sağlıklı bir şekilde çıkmasına yardımcı olur.

 

Ayrıca hint yağını kullanırken bu yağı aleo vera yağı ile desteklerseniz hem saçlarınızın çok kısa sürede yağlanmasını engeller, hem saçınıza parlaklık verir hem de saçınızın daha hızlı şekilde uzamasını sağlarsınız.

 

Kısacası sadece hint ve aloe vera yağlarını karıştırarak oluşturduğunuz saç maskesini saçlarınızın köklerine masaj yaparak yedirir ve düzenli bir şekilde kullanırsanız ince telli saçların en temel sorunlarını kökünden kazımış olursunuz. İnce telli saçlara sahip olmak artık bir kader değil.

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnce Telli Saçlar İçin Beslenme Tavsiyeleri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format