İlk Türk Devletleri


İlk Türk devletleri, Türklerin İslamiyet’le tanışmasından önce varlıklarını sürdürmüşlerdir. İslamiyet’ten önceki Türk devletlerinde, Türkler birçok sosyal ve kültürel faaliyette bulunmuş aynı zamanda sanatla da uğraşmışlardır. İlk Türk devletlerinin güçlü bir ordusu bulunmaktaydı, bununla birlikte Gök Tanrı denilen din inancına inanılıyordu. İlk Türk devletlerinde ilk başlarda boylar oluşmuştu daha sonraları ise boylar teşkilatlanarak büyük bir Türk devleti oluşturdular. Türk devletlerinde bazı simgeler bayraklar ve kutsal saydıkları semboller bulunmaktadır.

Türkler, kurt, at, ok, yay gibi hayvan ve eşyalara önem vermişlerdir. Bir hükümdar öldüğünde en sevdiği eşyalarıyla ve atıyla birlikte gömülürdü. Hükümdarlık yetkisinin hükümdara tanrı tarafından verildiğine inanıldı, buna Türk devletlerinde kut inancı denmekteydi.

Türkler göçebe bir yaşam sürmüştür bu sebepten dolayı hukuk kuralları katı bir şekilde olamazlar, sürekli göç etmek mecburiyetinde olduklarından hapis cezaları kısa süreli olmalıdır, aynı zamanda yaptıkları eşyalar, kap ve kaçaklar taşınabilir cinstendir. Çadır hayatı İlk Türk devletlerine öne çıkmaktaydı, bu yüzden Hükümdarların kendilerine özel olarak yapılmış çadırları bulunmaktaydı.

İlk Türk devletlerinde insanlar sanata önem vermişlerdir. Sav, sagu, kopuz, nevbet,  gibi şiirleri ve çalgı aletleri bulunmaktaydı.

Bir devletin büyük bir devlete dönüşebilmesi için ilk başta teşkilatlı bir yapıya sahip olması gerekmektedir, yani eğitim, öğretim, askeri alanda teşkilatlanarak bir araya gelmelidirler, teşkilatlanmadan önce küçük boylar halinde yaşamaktaydılar.

Tarihte İstikler (Sakalar) ilk Türk boyu olanak bilinir, hükümdarı ise Alp Er Tunga’dır Alp Er Tunga adına destanlar yazılmıştır.

Tarihte bilinen ilk Müslüman Türk boyu ise Karluklardır, Türklerin İslamiyet’i kabul etmesinin nedenleri arasında Gök tanrı inancının İslamiyet ile benzerlikleridir.  Orta Asya’da kurulan ilk Büyük Müslüman Türk devleti ise Karahanlı devletidir. Karahanlı devletinde ilk Türk İslam eserleri ve Ribat örnekleri bulunur.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlk Türk Devletleri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format