Google Glass 2.0 nedir ?


Google’ın gizli projesi: Google Glass 2.0

Google’ın gözlük projesi Google Glass bir anda satışının durması akıllara artık üretilmeyeceğini getirmişti. Ancak Google Glass’ın yeni bir versiyonu 2 senedir yalnızca şirketler tarafından gizlice kullanılıyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li teknoloji ve yazılım devi Google’ın akıllı gözlük projesi Google Glass’ın piyasadan kaybolması, artık üretilmeyeceği düşüncelerinin dağılmasına kapı aralamıştı.

Wired tarafından hazırlanan bir rapora göre Google Glass’ın yeni bir sürümü General Electric, Volkswagen, Boeing, DHL gibi büyük şirketlerde birkaç senedir saklıca kullanılıyor. Google Glass Enterprise Edition isimi verilen model fabrikalarda çalışan işçiler için tasarlandı.

Google Glass’ın ilk piyasaya sürülen sürümüne Explorer Edition(XE) ve şu anda şirketler tarafından kullanılan sürümüne ise Enterprise Edition (EE) isimleri verilmiş.

Google Glass’ın yeni bir versiyonu General Electric, Volkswagen, Boeing, DHL gibi büyük şirketlerde birkaç yıldır gizlice kullanılıyor.

Google Glass’ın yeni sürümü 2013’te piyasaya sürülen ilk sürüme göre bir takım yeni özelliklerle aktüellendi. İlk sürümüyle tartışmalara sebep  olan gözlüğün 2015 seneninde ferdi satışları durdurulmuştu. Ancak Google bu ürünü işletmelere satmaya devam etti.

Google Glass 2.0 olarak adlandırılan üründe eskisine göre bazı yenilikler mevcut. İşte onlardan bazıları;

  • – Kamera düğmesi için ikinci bir kullanım alanı oluşturulmuş. Bu düğme ile Google Glass’ın işlemcisi ve çipinin bulunduğu ‘’Glass Pod’’ isimi verilen parçayı gözlükten ayırabiliyorsunuz.
  • – Glass Pod imalat bantlarında kullanılan güvenlik gözlüklerinde kullanılabiliyor.
  • – Daha önceki sürüme göre uzun batarya müddeti
  • – Daha iyi bir kamera
  • – Daha hızlı bir işlemci, Wİ-Fİ ve daha iyi güvenlik
  • – Google Glass’ın kayıtta olduğunu gösteren kırmızı bir led ışık.

Google Glass Enterprise Edition yeni sürümü şirketin AR-GE bölümü Google X tarafından geliştirilmiş. Söylentilere göre teknoloji devi piyasaya yeni arttırılmış gerçeklik gözlüklerini sunmayı tasarılıyor.

Google Glass nedir? Ne işe yarar?

Google Glass sene en büyük buluşlarından biridir. Google bu gözlükle telefonunuza dahi ihtiyaç duymayacağınız bir tasarımla karşınıza çıkıyor. Gözlükler köşesinde bulunan kamera yardımıyla gördüklerinizi hatıranda yakalamanızı sağlıyor. Hem de sesli komutlarla. Ayrı olarak kaybolduğunuzda size navigasyon görevi yapıyor. Görüş açınız, gördükleriniz tam manasıyla gözlüğün kullandığı verilere dönüşüyor.

Bunun yanı sıra Google Glass bilmediğiniz nesnelerin ne olduğu gibi konularda da size yardımcı olabiliyor. Hasılı bu gözlükler hayatınızın tam ortasından girmeye hazırlanıyor. Telefonları elimizden bıraktıracak bir yol varsa bu da Google Glass’tır diyebiliriz.

Google Glass resim ve videolarınızı arkadaşlarınızla sosyal ortamda ses komutlarıyla hatıranda paylaşabilmenizi de sağlıyor.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Glass 2.0 nedir ?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format