Göbek Fıtığı Nedir?


 Göbek fıtığı nedir? Göbeğin ortasındaki çukurun hemen orda veya yakınlarında çıkarak belirtiler veren bir hastalıktır. Yumruk büyüklüğünde olabileceği gibi nispeten daha küçük ceviz boyutunda olanları da vardır. Göbek fıtığı görülme oranı kadınlarda daha fazladır. genelde hasta, hastalığını hamileliği sırasında fark etmektedir. Normal şartlarda içeri doğru girmesi gereken göbek çukuru, bu hastalıkta dışa doğru şişmektedir .Hamilelik sonrası hastalık kendiliğinden geçebilir ya da devam edebilir. Eğer hamilelik sonrası da hastalık belirtileri devam ediyorsa bir hekime başvurma zamanı gelmiştir.

 

             Göbek fıtıkları tedavi olarak sadece ameliyat ile kapanır. Yamasız göbek fıtığı tedavilerinde hastalığın tekrardan başlaması büyük oranda yükselir. Evrensel görüş bu konuda bu tür göbek fıtıklarının yama ile tedavisi yönündedir. Çünkü yama nüksetme oranını büyük ölçüde küçültmektedir. Yama ile onarılmayan göbek fıtıklarının ne kadar küçük dahi olsa da tekrar nüksetme oranı yüksektir.

 

             Göbek fıtığı, karın iç basıncının arttığı durumlarda kendini hastaya iyiden iyiye belli eder. Kısa sürede kilo alma ve hamilelik döneminde hastalığı fark etme olasılığı yükselir. Kimi zaman da sezeryan doğum sırasında, oluşmuş olan fıtıklara dikiş ile tedavi yöntemi denenir fakat bu tedavi yöntemi ileride çok daha büyük ve çok daha riskli göbek fıtığı nüks etmelerine yol açabilir. Bundan ötürüdür ki hamile bayanlara kesinlikle dikiş ile tedavi olma yöntemi evrensel görüşler çerçevesinde önerilmez.

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göbek Fıtığı Nedir?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format