Gıdaların tıbbi yararları


GIDALARIN TIBBİ YARARLARI

İnsanoğlu var olduğunun ilk 5.000 yıllık evresinde tedavi için gıdalardan ve bitkilerden yararlanmışlardır.. Ancak son 50 yıllık dönemde gıdaların tıbbi yararları unutulmuştur. Son yıllarda farmakolistler koksit ve pahallı olmayan bu değerli besinlerin faydalarını bizlere tekrar hatırlatmışlardır.

SAĞLIĞA YARARLI BESİNLERDEN BAZILARI

Elma: Kansere karşı koruyucudur, kolesterol düşürür, orta derecede antibakterial, anti-viral, anti-enflamatuar ve östrjenik aktivasyonu olan bir besindir. Yüksek posa içerdiğinden konstipasyona karşı korur, iştahı azaltır. (özellikle kabuklu yendiğinde). Bazı çocuklarda suyu diyareye neden olabilir.

Kuşkonmaz : Kanser riskini azaltan güçlü bir antioksidant olan glutatyon amatör sikiş içerir.

Avacado: Kan dolaşımına faydalarının yanı sıra,kolesterol düşürücü, kan damarlarını genişletici etkisi vardır. Zeytin yağında da bulunan tekli doymamış bir yağ asidi olan oleic asidi içerir. Oleic asit kötü kolesterolün arterlerde ki toksik etkisini bloke eder. Otuz farklı kanser çeşidinde içerdiği glutatyon proteininden dolayı koruyucu görev yapar,Tub deneylerinde AIDS virüsünün poliferasyonunu engellediği görülmüştür.

Muz ve Sinir otu : Mideyi rahatlatır , dispepsi yani hazımsızlık şikayetlerine iyi gelir. Midenin asit üretmesine ve ülsere karşı güçlendiricidir. Antibiyotik etkisi vardır.

Arpa : Orta doğuda KALP İLACI olarak bilinir.Kolesterolü düşürür. Antiviral ve anti-kanser aktivitesi vardır. Tocotrienols içerdiği için, etkili bir antioksidanttır. Kurubaklagiller (Kuru fasulye, nohut, mercimek, kurubörülce, soya fasulyesi): Günlük Yarım kap kuru fasulye türk sikiş tüketimi kolesterolü %10 seviyesinde azaltır. Kan şekerini regüle eder. Şeker hastaları için iyi bir kaynaktır. Belli kanserlerin oluşumunu engeller. Yüksek posa içerir. Bir çok kişide gaz şikayetine neden olabilir..

Pancar: Demir ve diğer mineraller açısından ıspanaktan daha zengindir. Yeşil sebzeler anemi, tuberküloz, kabızlık, iştah azlığı, obesite, tümörler, gut, ve ilaçların vücutta oluşturduğu zehirin dışarıya atılmasında yardımcıdır. Pancar kabızlığı rahatlatır, kilo vermede yardımcıdır.

Dolmalık biber : Bir antioksidant olan vitamin C yönünden güçlüdür. Soğuk algınlığı, astım, bronşit, solunum enfeksiyonları, katarakt, maküler dejenerasyon, angina, atherosclerosis ve kanser hastalıklarında iyileşme sürecine yardımcı olur.

Blueberry: çay üzümü: Üriner enfeksiyona neden olan grup sikiş bakterileri bloke ederek antibiyotik vazifesi görür. İshali önleyen kimyasallar içerir. Anti viral etkisi mevcuttur, doğal aspirindir.

Brokkoli: İçerdiği besin bileşimlerinden dolayı çok yönlü bir savaşçıdır. Quercetin, glutathione, beta karoten, indoles, vitamin C, lutein, glucarate, sulforaphane içerir. Akciğer, kolon ve göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücudun östrojen dengesini ayarlayarak meme kanserine karşı koruyucu etki yapar.. Anti viral ve anti ülser etki gösterir. İnsulin ve kan şekerini regüle eden kromun güçlü bir kaynağıdır.

NOT: Pişirildiğinde bazı besin bileşenlerini kaybettiğinden, östrojenik ajanlar, indole, glutathione gibi koruyucu anlamda çiğ veya hafif pişmiş olarak tüketilmelidir.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıdaların tıbbi yararları

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format