Ferrari Tarihçesi


Ferrari denilince Enzo Ferrari neredeyse tüm Ferrari klasiklerinde anlatılan kişi olarak öne çıkar. Enzo Ferrari hız tutkusu olan bir kişiydi. Kendi soyadını taşıyan bu araba modelini spor tasarım ve yüksek hız teknolojisiyle ilk defa 1946 yılında üretti. Herkesin almak istediği ancak sadece zenginlere hitap eden bu modeller ilk defa İtalya’da üretildi.

İtalya denilince akla ilk gelen yemekleri ve ardından Ferrari arabalarıdır. Ferrari, kuruluşunda ciddi anlamda ekonomik sorunlarla karşılaşsa da, İtalyan mafyasından aldığı borçları ödeyememesiyle gündeme gelse de bugün herkesin parmakla ısırdığı bir model ve marka.

Ferrari’nin bugünkü sahibi Fiat. Fiat bünyesinde satışı yapılan kaliteli araba modellerinden diğerleri ise Maserati ve Alfa Romeo. Bu muhteşem üçlüyü gözünüzün önüne getirin. Devasa projeler, motorlar, geniş iç hacim, yollarda bir kartal gibi giden arabalar… Farklı renk ve özelliklere sahip bu arabaları araba yapan ise motorları.

Ülkemizde yaygın olmasa da Avrupa ve ABD otomobil yarışlarına ilgi duyan milyonlarca insanla dolu. Bunun kökeninde araba üreticilerinin liderlerinin yarış kültüründen gelmesi yatıyor. Bir diğer neden ise otomotiv üreticilerinin bu yarışlara büyük ilgi göstererek kendi marka ve modellerinin birinci olması için verdikleri mücadele. Ferrari bu anlayışın eseri olarak ortaya çıktı ve özellikle Alman yarış efsanesi Michael Schumacher’in Ferrari takımıyla üst üste kazandığı inanılmaz zaferlerle Ferrari zirve yaptı.

Ferrari 430, Ferrari California, Ferrari 612 ve en son çıkan Ferrari 488 fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. Son model Ferrari 488 fiyatları 500.000 Euro’dan başlıyor. Türk parasıyla yaklaşık 2.000.000 TL. Normal vatandaşların almasının imkansız olduğu bu modeller sınır sayıda üretilmektedir. Ferrari, kendi arabaları üzerinde değişiklik yapılmasına müsaade etmeyerek satış sözleşmesi gereği aracını geri çekme hakkını saklı tutar.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ferrari Tarihçesi

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format