Dünden Bugüne Güneş Gözlüğü


Dünyada bilinen ilk karartılmış camlı gözlükler Çinliler tarafından kullanmıştır. Onlar bu gözlükleri göz ifadelerini gizlemek için kullanmışlardır. Gözlükler çeşitli ülkelerde ve koşullarda farklı amaçlar için de kullanılmıştır. Çölde gözleri kum taneciklerinden korumak, karlı bölgelerde kar yansımasını azaltmak amacıyla kullanıldığı bilinir.

 

1700’lü yılların ortalarına gelindiğinde James Ayscough bugünküler gibi renkli camlı güneş gözlüklerini icat etmiştir. Yıllar sonra Edwin H. Land ilk selofenli polarize güneş gözlüklerini üreterek yeni bir dönemi başlatmıştır.

 

Güneş gözlükleri 2. Dünya savaşından sonra Hollywood film yıldızlarının, mankenlerin ve halkın takip ettiği diğer önemli kişilerinde güneş gözlüğü kullanımı artıkça popülerlik kazanmıştır.

 

1960’lı yıllardan günümüze gelene kadar önemi her gün daha fazla anlaşılan ve artan güneş gözlükleri kıyafetleri tamamlayan bir aksesuar olmakla beraber gözlerimizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan bir sağlık ürünüdür.

 

UV Işınları 3 Farklı Dalga Boyları Vardır

  • UV – A: En uzun dalga boyuna bu ışın sahiptir ve yeryüzüne ulaşan ışığın % 97 si UV – A ışınıdır. Deri yanmasına ve deri yaşlanmasına sebep olan bu ışındır.
  • UV – B: Daha kısa dalga boyuna sahip olmasına karşın daha etkili ve tehlikelidir. Yeryüzüne ulaşan ışığın % 3 ü UV – B ışınıdır. Güneşten kaynaklı yanık ve deri kanserine sebebiyet verir.
  • UV – C: En kısa dalga boyuna sahiptir ve yeryüzüne hiç ulaşamadan ozon tabakası tarafından engellenir.

 

Uluslararası Ölçülere Göre Güneş Gözlükleri De 3 Temel Grupta Toplanır

  • Kozmetik amaçlı kullanılan güneş gözlükleri: Günlük yaşantıda kullanılan açık renkli gözlüklerdir. UV – B % 70 / UV – A %20 / Fark edilen ışığın % 60’ın da koruma sağlar.
  • Genel amaçlı kullanılan güneş gözlükleri: Bu tip gözlüklerde gündelik yaşantıda sıklıkla kullanılır ve geniş cam renk yelpazesine sahiplerdir. UV – B %95 / UV – A % 60 / Fark edilen ışığın % 60 ile % 90’ın da koruma sağlar.
  • Özel amaçlı kullanılan güneş gözlükleri: Ekstrem sporlarda ve çok güneşli yada yoğun ışığın olduğu yerlerde kullanılan çok koyu renkli gözlüklerdir. UV – B %99 / UV – A % 60 / Fark edilen ışığın % 97 sinde koruma sağlar.

 

Güneş Gözlüğü Neden Almalısınız Ve Alırken Özen Göstermeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

Güneş gözlüğü sahip olunması gereken bir sağlık ürünüdür. Bu yüzden Güneş gözlüğü kullanmanın yaşı cinsiyeti yoktur. Çünkü göz sağlığı hepimiz için hayati bir mevzudur.

 

Güneş gözlüğünüzü aksesuar olarak da kullansanız camının kaliteli UV koruyuculu cam olması olmazsa olmazdır. Ve gözlüğünüzün çerçevesinin yüzünüze tam oturması çok önemli bir diğer detaydır. Bu konuda zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızdan ya da bu konuda profesyonel bilgi ve deneyimi olan mağaza satış danışmanlarından çekinmeden yardım isteye bilirsiniz.

 

Numaralı gözlük kullanıyorsanız güneş gözlüğünüzde numaralı olmalıdır. Bu bilgileri yardım aldığınız danışmanınızla paylaşıp size özel camları kullanmalısınız.

 

Güneş gözlüğünün modeli, cam kalitesi ve numaralı olmasının yanı sıra cam rengi de göz sağlığınıza olumlu etki, gündelik yaşantınızı kolaylaştıran ve tarzınızı tamamlayan faktörlerdendir seçiminizi yaparken bunları da göz önümde bulundurun. Misal; Sık Araç kullanıyorsanız kırmızı yada koyu turuncu can seçimi istenmeyen hatalara sebep olabilir, yada genel kıyafet tarzınızı ve renk uyumunuzu dikkate almalısınız.

 

Özellikle yaz aylarındaki gündelik yaşantınızda tarzınızı yansıtacak doğru gözlüğü bulmak için 2017 güneş gözlükleri modelleri size karar vermenizde çok yardımcı olacaktır.

 

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünden Bugüne Güneş Gözlüğü

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format