Dukan diyetinde kilo verirken duraklama


Dukan diyetinde kilo verirken duraklama

Belli bir kiloyu kaybettikten sonra duraklama herkesin başına gelen bir durumdur. Duraklama sadece dukan diyetinde değil, hangi yöntemle kilo verirseniz verin mutlak yaşayacağınız bir durumdur. Fakat ben bugün tabii ki sizlere dukan diyetinde duraklamadan bahsedeceğim.

 

Öncelikle dukan diyeti yaparken neden duraklarız ve gerçek duraklama nedir bunları belirtelim. Dukan diyetinde herşeyi doğru yaparken durakladıysanız sevinin…..

 

Evet sevinin çünkü vücudunuz hem sıkılaşıyor hem de indiğiniz kiloyu hazmedip bir daha kilo almamak için hafızasına kilonuzu kaydetmek için durakladı. Bu açıdan bakınca duraklamanın aslında güzel bir şey olduğunun farkına varmışsınızdır.

 

Peki başka neden duraklarız, adet döneminiz yakınsa, ayın dolunay halini görüyorsanız ( dolunay insan vücudundan ödeme neden oluyor ve aslında sanıldığı kadar romantik değil 🙂 ), çok uzun süre kaldığınız kiloya indiyseniz bu rakamı aşmakta biraz zor oluyor, son 2-3 kilonuz kaldıysa ve kötü olan duraklama yani kaçamak yaptıysanız yaşadığınız duraklama.

 

Öncelikle hangi durumlarda duraklamaya girdiğinize bakalım.

 

– Yulaf kepeği hakkınızı her gün tüketiyor musunuz?

 

– En az 1.5 lt su tüketiyor musunuz?

 

– Yürüyüşlerinizi yapıyor musunuz?

 

– Doğru yiyecekleri doğru yöntemle pişirip yiyor musunuz?

 

– Günlük 2 den fazla tolere tüketmiyorsunuz

 

– Öğün atlamıyorsanız

 

– Protein seçimleriniz kaliteli proteinlerden tercih ediyor musunuz?

 

Bu maddeleri doğru yaptığınız halde bir duraklamada iseniz, nasıl kıracağınız konusuna değinelim

 

Öncelikle tolere gıdaları nadiren yemek üzere 1 e düşürelim ya da bir süre hiç tüketmeyelim.

30 dakikalık yürüyüşlerimizi 60 dakikaya çıkartmaya çalışalım

Normalde 1 lt olan süt ürünleri miktarını düşürelim ve daha az tüketmeye özen gösterelim

Sp günlerimizi olabildiğince saf geçirelim. ( saf proteinde izinli olan 1-2 turşuyu ve benzerleriyle beraber tolere gıdaları tüketmeden sadece saf proteinlerle beslenelim)

Bitkisel kürlerden destek alalım. ( Dr. Dukan’ın önerisi 2-3 gün boyunca su yerine dahi sadece yeşil çay içmemizi öneriyor. Bolca yeşil çayı demleyip dolaba koyunuz ve susadıkça yeşil çay için hatta gece tuvalete kaldığınız da bile yeşil çay için. Fakat bunu asla 3 günden fazla ve düşük tansiyona sahipseniz yapmayınız.)

Hibiskus şerbeti için. ( Hibiskus çayı tarifi: 2 yemek kaşığı hibiskus bir cezve içinde kaynatılır. Kaynayan cezveye 1 yemek kaşığı yeşil çay bir ilave edilir ve ocağın altı kapatılır. Bu arada bir sürahiye 1 lt klorsuz su, 2-3 dilim kabuklu limon, 1 kabuk tarçın ve arzu edilirse 1-2 adet karanfil konulur. Cezvede ılıyan hibiskus ve yeşil çay süzülüp bu kavanoza ilave edilir. Bu hibiskus çayımızın dolapta çok güzel soğuması gerekmektedir. Soğuyan şerbetinizi dilerseniz tatlandırıcı ile beraber dilerseniz sade olarak 1 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Önemli uyarı ise troid, şeker ve tansiyon hastalarının, hamile ve emziren bayanların kullanmaması ya da doktoruna danışıp kullanması gerekir. Ayrıca bu kürü nadiren uygulayın hem vücudunuz alışmasın hemde birkilerin faydaları kadar zararları da olduğunu unutmamalısınız)

Tuzlu gıdaları azaltın

Uykunuzu düzene sokun

Kabızlığınız varsa giderin ( kabızlığı gidermek için ; yulaf kepeği hakkınızın 1 kaşığını buğday kepeği ile değiştirin, sabah aç karnına su içmeye ve gün içerisinde yeterli miktarda su tüketime özen gösterin, sebze günlerinizde bol lifli sebzeleri tüketin, goji berry tüketin, karın egzerszleri yapın, 1 çay kaşığı keten tohumu tüketin)

Bunların hepsini yaptınız yine de duraklıyormusunuz o zaman dukan 3-2-2-1 kuralını 2 kere uygulayın. Yani 3 gün saf protein- 2 gün protein+sebze- 2 gün saf protein+ 1 gün protein+sebze. Ardından sıralamayı değiştirerek yani 3 PS+ 2SP+2PS+1Sp şeklinde uygulayın.

 

Hala kilocuklarınız direniyorsa sıra geldi son aşama dukan diyeti yumruk hareketine. Yani günlük yürüyüşünüz 60 dakikaya çıkarıyoruz ve 4 gün tamamen saf bir atak dönemi gibi SP günü yapıyoruz ve su miktarımızı artırıp günlük 2-3 fincan yeşil çay içip devam ediyoruz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dukan diyetinde kilo verirken duraklama

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format