Diş Eti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?


Diş eti sayesinde dişlerimi yerlerine tutunur. Aynı zamanda dişlere gelen darbeler de yine diş eti sayesinde emilerek hafifletilir. Yumuşak dokudan oluşan bu yapı aslında oldukça hassastır. Ağız bakımı gerektiği gibi yapılmadığında, diş etlerine zarar verebilen besinler tüketildiğinde, gerekli vitaminler alınmadığında diş etlerine problemler çıkabilmektedir. Problemli diş etlerinin rengi pembelikten kırmızılığa doğru gider. Şişmeye başlar ve ileri boyutlara doğru gittikçe diş etleri çekilmeye başlar. Çekilen diş etlerine tutunamayan dişler yavaş yavaş dökülmeye başlar.

Diş eti aynı zamanda iltihaplanmaya oldukça müsaittir. Diş etlerine iyi bakmak için öncelikle ağız bakımı ve diş bakımı çok önemlidir. Ağız ve dişler yemek kalıntılarından mutlaka etraflıca temizlenmelidir. En az iki defa dişlerin fırçalanması gerekli. Bunun yanı sıra dişlerin arasındaki kalıntılar diş ipi yardımıyla alınmalı ve en son gargara yapılmalı. Her gargara günlük kullanım uygun değildir bunu da unutmamalısınız. Tuzlu su karışımı yapıp bunu gargara olarak kullanmakta oldukça iyi bir yöntemdir. Bu sayede ağızdaki kalıntılar bakteri oluşturma ve oluşan bakteriler dişlerde çürüklere neden olmaz. Bildiğiniz gibi çürük dişler diş etlerine de zarar vermektedir. Eğer müdahale yapılmazsa dişteki çürükler bir süre sonra diş etlerinde iltihaplanma da meydana getirmektedir.

Dişlerin bakımı aksadıkça dişler sararmaktadır. Bu sadece görüntü bozukluğu yaratmaz. Dişlerin üzerindeki bu plak tabakası bir süre sonra diş eti sorunlarına da olanak vermektedir. 6 ayda bir diş doktoruna görünmekte ve diş ve diş eti yapısına göre ürünler kullanmakta fayda vardır. Eğer düzenli bir şekilde kontroller yapılırsa varsa bir problem gecikilmeden müdahale edilir. Bunun için dişer plaklardan tartardan temizlenir bakımları yapılır ve diş eti sorunları azaltılmaya çalışılır. Dişler bakımlığı olduğunda diş eti de irite olmamış olur ve kendisini toparlayabilir. Eğer dişlere müdahale için geç kalınmışsa daha ciddi tedaviler yapılmaya başlanır. Eninde sonunda tedavi mümkündür fakat daha az kayıplar yaşamak adına ve dişlerin temizlenmesi ve temizliğine dikkat edilerek böyle bir problemden kurtulunması en doğru ve en tercih edilen tedavi yöntemidir.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş Eti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format