Denizaltının Babası; John Philip Holland


Tam adı John Philip Holland’dır. 29 Şubat 1840, Liscannor, İrlanda doğumlu olan J.P. Holland, modern denizaltının mucidi olarak bilinir. Holland, İrlanda, Limerick’te öğrenimini tamamladı.1875’de sağlık nedenlerinden dolayı New Jersey’e göç etti. Orada  bir mühendislik şirketinde çalışarak, New Jersey Eyaletindeki  Paterson bölgesinde  St. John’s Katolik okulunda öğretmenlik yaptı.Bu dönem içerisinde hep hayalini, kurduğu denizaltı gemisi projelerini sürdürdü.

john-p-holland

Çok eski çağlardan beri su altında giden bir araç fikri olsa da, ilk kez Amerika  Bağımsızlık Savaşında denizaltını savaş aracı olarak kullanma fikri ortaya çıkmıştır.Amerikalı David Bushnell bir denizaltı geliştirmiş, New York açıklarında bir İngiliz gemisini batırma çalışmalarında başarısız olmuştur. Robert Fulton  1880’de buharla çalışan bir denizaltı icat etmeyi başardı.  Bu konuda bir çok çalışma olmasına rağmen denizaltı konusunda yapılan her şeyi geliştirip tam performansla çalışan bir denizaltı gemisi yapmayı başarabilen, John Philip Holland olmuştur.

denizalti-mucidi

 

1881’de İrland’nın  İngiltere’ye karşı bağımsızlığını ilan etme girişiminde Hollanda’ya  sipariş edilen denizaltı gemisi, J.P. Holland tarafından geliştirildi. Suyun altında uzun süre kalabilen denizaltı, 75 ton ağırlığında ve 16 metre boyundaydı. Su altındayken elektrik motoru devreye giriyor, su üstünde ise benzin motoru ile çalışan denizaltına Ferninan Nam adı verilmiştir. Gövdesi silindir şeklindedir ve safra tankları bulunur. Havaya ihtiyaç duymayan bir güç kaynağı ve yatay dümen ile çalışır. İsim babası bu projenin sponsoru olan Ferninan Derneğidir.Bu derneğin amacı İrlanda’nın kurtuluşu ve bağımsızlığıdır.

deniz-altinin-mucidi

Ferninan Nam, 1900 de Amerika Birleşik Devletleri  Deniz Kuvvetleri tarafından kabul edildi. 1902’de  denizaltı gemisinin patenti Holland tarafından alındı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Holland’a altı  denizaltı siparişi daha  verildi. Daha sonra Holland Japonya, Rusya, Hollanda için denizaltı yapımını sürdürdü.deniz-altinin-tarihi

Kurduğu şirketlerin başlıcaları; General Dynamics Electric Boat ve General Dynamics olarak bilinir. Ömrünün sonuna doğru hasarlı denizaltıdan mürettabat nasıl kurtarılabilir konusu üzerine kafa yoran Holland. Bunun için bir aygıt geliştirmeyi başardı. Birinci Dünya Savaşı başlamasına bir kaç gün kala  İrlanda doğumlu Holland ,2 Ağustos 1914 yılında Newark, New Jersey, Amerika Birleşik devletlerinde yaşamını yitirdi. Birinci Dünya Savaşında Holland’ın icatları çokça kullanıldı.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Denizaltının Babası; John Philip Holland

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format