CPU Isınmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?


CPU Isınmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Düzenli olarak bilgisayar kullananların, bilgisayar başında çalışanların ve oyun oynayanların en sık karşılaştığı problemlerden biri CPU‘nun ısınmasıdır. Bu problemi önlemek için öncelikle bilgisayarımızın teknik özelliklerinden haberdar olmamızda fayda var. Örneğin, RAM‘i aşırı zorlayacak bir yazılım yüklediğiniz ve çalıştırdığınız sürece, bilgisayar aşırı ısınmaya başlayacak ve yazılım hata verecektir. Bu gibi durumlarda, RAM değiştirilmeli ya da yazılım bilgisayardan kaldırılmalı ki, ısınmayı önlensin ve bilgisayara kalıcı hasarlar verilmesin.

CPU ısındığında genellikle, programlar yanıt vermez, bilgisayar kendini yeniden başlatır, ısınmaya bağlı olarak bazı fonksiyonlar çalışmayabilir, klavye ve mouse yanıt vermeyebilir ve Windows başlatılamayabilir. Bu hata belirtileri her bilgisayarda aynı olmayabilir ancak genellikle böyledir.

Neden Isınır?

CPU’nun ısısını etkileyen birçok faktör vardır:

-Oda sıcaklığının artması ile ısınabilir.

-Soğutucu fanların zamana ve kullanıma bağlı olarak yıpranması ve aşınmasına bağlı olarak ısınır.

-Soğutucu fanlarda toz ve kir birikmesine bağlı olarak ısınır.

-Sabit disk ya da herhangi bir parça değiştiğinde veya yeni parça eklendiğinde güç eşit dağılmıyor olabilir ve buna bağlı olarak ısınabilir.

Neler Yapılabilir?

Eğer yukarıdaki problemlerden kaynaklı ısınma yaşanmıyorsa, CPU’nun ısınmasını önlemek için başvurulacak ilk yöntem soğutucu fanların çıkarılıp temizlenmesi ve tekrar takılması. Bu işlemi uyguladıktan sonra eğer aşırı ısınma tekrarlanırsa, muhtemel olarak macunda bir sorun olabilir. Termal macun kullanarak ısınmaları engelleyebilirsiniz. Sorun yine çözülmüyorsa, geriye çare olarak soğutucu fanı değiştirmek kalıyor.

Bilgisayarınız için en uygun fanı satın alarak parça değişikliğine gidebilirsiniz. Ancak bilgisayarınız halen garanti altındaysa bunu kendiniz yapmak yerine teknik servise göndermelisiniz. Zira bilgisayarın içini açtığınız takdirde garantisi sona erecektir. Bu noktalarda bilgisayarın nasıl ve ne amaçlar için kullanıldığı önemlidir. Eğer bilgisayarınızın desteklemediği yazılımlar yüklüyorsanız birçok parçada değişiklik söz konusu olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CPU Isınmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format