Çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları


Çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları

Çocuğumuzun doğumundan ilerleyen yaşlara kadar çocuk sağlığı nı korumak ve çocuk hastalıkları ndan uzak kalmalarını sağlamak üzerinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Yeni doğmuş çocuklarda çok sık görülebilen sarılıktan korunmak elbette mümkün olabilmektedir. Fakat yine de bu tür bir durum ile karşılaştığınızda korkmak yerine telaş yapmadan mümkün ise doktorunuz ile görüşerek danışmak ve tedavisinde yardımını istemek en doğru şey olacaktır.

 

 

Çocukların özellikle kış aylarında çok sık karşılaştıkları soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda hemen telaşlanmak yerine doktora gitmek en doğru çözüm olacaktır. Tedavisi süresince sıvı alımı ve buhar oldukça önemlidir. Çocuk sağlığında soğuk algınlığı gibi bir durumda mümkünse bir buhar makinası, eğer yok ise bir çaydanlık ile çocuğunuza buhar vermeniz, hastalığın ilerlemesini durduracak ve tedavisinde ciddi kolaylık sağlayacaktır.

 

Çocuk sağlığı açısından, çocuğunuzun yada bebeğinizin öksürmesini engellemeye çalışmamalısınız. Öksürük sayesinde vücuttaki mikroplar ve balgam vücuttan atılacak, ciğerleri temizlenecektir. Bir çok doktor artık öksürük şuruplarını kesinlikle tavsiye etmemektedir. Bu sebepten soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlarda sıklıkla görünen öksürüğün önüne öksürüp şurubu alınarak geçilmeye çalışılmamalıdır.

 

 

 

Çocuklarımıza her hasta olduklarında ilaç vermek yerine mümkün olduğunca doğal yollardan onların sağlıklarını korumamız gerekmektedir. Günümüzde doktorlar artık bizleri sadece hasta olduğumuzda tedavi etmek amaçlı hizmet sunmaktadır. Aslında tıp ve doktorluk mesleğinin asıl amacı bizleri hastalıklara yakalanmadan hastalıklardan korumak olmalıdır. Yani sağlığımızı korumalıdır, sadece hastalıklarımızı iyileştirmek olmamalıdır. Zira bakanlığımızın adı sağlık bakanlığıdır, tedavi bakanlığı değil. Çocuk sağlığında ebeveynler için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, çocuklarımızın bağışıklık sistemimizi korumak ve kuvvetlendirmek olmalıdır. Bağışıklık sistemi kuvvetli bir çocuk, hastalıklara karşı çok daha dirençli olacaktır ve çok daha kolay atlatacaktır. Bunun için de doğal beslenmeye azami dikkat edilmelidir. Çocuk sağlığı için kesinlikle hazır gıdalar tüketmemeliyiz. Paketlenmiş gıdalar sağlığımızı ve çocuk sağlığını ciddi sıkıntıya sokmaktadır. Doğal yoğurt, doğal süt gibi her türlü besini mümkün olduğunca doğal olarak tüketmeli, meyve sebze tüketimine ağırlık vermeli ve her meyve ve sebzeyi mutlaka mevsiminde tüketmeliyiz. Çocuğumuzun sağlığını ancak bu konularda hassas davranmamız halinde koruyabiliriz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format