Çamaşır Makinesinin Mucidi: Ala Fischer


Eskiden çamaşır yıkamak, çok ağır ve sıkıcı bir işti. “Amerikan hane halkının en büyük problemi,” olduğunu söyleyenler bile vardı. Ancak bu sorun, modern çamaşır makineleri sayesinde büyük miktarda giderilmiş oldu. Tarih boyunca, çamaşır tahtasından merdaneye kadar pek çok aygıt, çamaşır yıkama işlemini kolaylaştırmak ve onu daha çabuk tamamlamak için icat edildi. Ancak tüm bu cihazlar, kullanıcılarının iş gücüne gereksinim duyuyordu.

camasir-makines

1904 yılına kadar insan gücüyle çalışan çamaşır makinesi kişisel denemeler olarak kalırken, mühendis Ala John Fischer dünyanın ilk elektrikli çamaşır makinesini icat etmiştir (1901, 1904, 1906 tarihlerinden biridir) . Çamaşır makinesinin bilinen mucidi Ala J. Fischer olurken aynı zamanda makinenin bir mucidinin olmadığı da kayıtlarda yer almaktadır. Bununla beraber Fischer’in tasarladığı ve 1908’de üretilmeye başlayan elektrik enerjisiyle çalışan çamaşır makinesi “Thor” adını alarak Chicago merkezli Hurley Machine Company tarafından üretilmeye başlanmıştır. 1910 yılında patenti alınan Thor, geleceğin çamaşır makinelerine ilham vermiş ve bundan sonraki makineler Thor’un yarattığı temel üzerinden gitmiştir. Amerika’da 1928 yılına kadar 900 bin kadar çamaşır makinesi satılırken işsizlik oranlarının yükseldiği ve beraberinde depresyonun görüldüğü de resmi kayıtlarda yer almaktadır.

ilk-camasir-makines

Makine piyasaya sürüldüğünde çok satmadı, zira o dönemde evinde elektrik olan kişiler halihazırda zengin kişilerdi ve bu kişilerin evlerinde genelde hizmetçiler bulunuyordu. Hizmetçilerin varlığı, çamaşır makinelerini de gerekli bir cihaz olmaktan çıkarıyordu. Daha da önemlisi, makinelerdeki elektrik motoru korumasızdı ve sıçrayan su damlacıkları motorun yanmasına neden olabiliyordu. Ancak evlerde elektrik kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin de ilerlemesiyle, çamaşır makineleri daha güvenli hale geldiler ve günümüzde evlerin vazgeçilmez birer parçası konumundalar. Çamaşır makinesinin mucidi Ala John Fischer  1862 yılında doğmuş 1947 yılında ölmüştür.  Ala Fischer’dan sonra onun icat ettiğinden daha iyi olan elektrikli çamaşır makineleri bulunmuştur.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çamaşır Makinesinin Mucidi: Ala Fischer

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format