C++ yazı dizisi programlama dillerine giriş


C++ Yazı Dizisi, Programlama Dillerine Giriş

 

Bugünün bilgisayarları oldukça hızlıdır ve gün geçtikçe hızlanmaya devam etmektedirler. Ancak bu yüksek hız, beraberinde bazı kısıtları da getirmektedir. Bilgisayarlar yalnızca belirli bir dilden anlarlar ve bilgisayarın ne yapması gerektiğini tam olarak anlatmanız gerekir. Bilgisayara ne yapacağını söyleyen programlara yazılım denir. Bu talimatları gerçekleştiren birim ise donanım olarak adlandırılmaktadır.

 

Bir bilgisayarın işlemcisi C++ dilinden anlamaz. İşlemcinin anladığı tek dil makina dilidir. Burada tam olarak detaylarına girilmeyecek olsa da önemli olan biri ki noktanın altını çizmek yararlı olacaktır. Binary olarak adlandırılan 0 ve 1 rakamları, bit olarak adlandırılır. Bu bitler yanyana gelerek yapıları oluşturur. Örnek verecek olursak yazdığınız bir kodun x86 makina dilinde karşılığı şöyle olabilir;

 

10011100 01100011 11000110 11011111

 

Bu makina dilinde programlama çok zor olduğu için ilk olarak assembly denilen dil keşfedilmiştir. Her talimatı bilgisayara bit olarak vermektense, kısa emirler kullanan bu program, hala yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Assembly dili oldukça hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Ancak birçok programcının yazılan programları okuması zor olduğu için high-level programlama dilleri geliştirilmiştir.

 

Bu high-level programlama dillerine örnek verecek olursak, akla ilk olarak C, C++, Pascal, Java dilleri gelmektedir. Bu diller ile yazılan bir programın, işlemcinin anlayacağı bir dile çevrilmesi gerekmektedir. Bu işi yapmak için iki yöntem kullanılır. Bu yöntemler, compiler ve  interpreter olarak adlandırılırlar.

 

Compiler, bir programın kodlarını okuyup, bilgisayar işlemcisinin anlayabileceği dile çevirerek, programın tek başına çalıştırılabilir (stand-alone executable) hale gelmesini sağlar. Programı her çalıştırdığınızda compiler kullanmanız gerekmez ve program her platformda çalıştırılabilir. Bu nedenle bu program türüne tek başına çalıştırılabilir program denmektedir.

 

Interpreter ise, program çalıştırıldığında kodu okuyup compile eden ve çalıştıran yapılara verilen isimdir. Daha kolay anlaşılabilir ve her programlama dilinde çalışabilir olmasına rağmen, programcılar bu yapıyı çok fazla tercih etmezler.

 

Her program compile veya inerprete edilebilir. C, C++ gibi geleneksel diller compile özelliğini kullanırken, Perl, Javascript gibi script dilleri interprete yöntemini kullanırlar. Java gibi bazı diller ise ikisini birden kullanmaktadırlar. High-level dillerin en önemli özelliği, kodların okunmasının ve yazılmasının oldukça kolay olmasıdır. Ve ayrıca farklı compiler yapıları ile farklı platformlarda çalıştırılabilir olmaları, bu dilleri daha da cazip kılmaktadır. Bazı platformların kendilerine özel fonksiyonları bulunmaktadır. Böylece kod yazmak daha da basitleştirilmiştir. Ancak belli bir platforma yazılan program başka platformlarda çalışmadığı için, bu özel fonksiyonlarla değil de, genel yapıda programlama dili öğrenmek daha isabetli olacaktır.

 

Bundan sonraki dersimizde C ve C++ dillerinin genel yapısından bahsedeceğiz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C++ yazı dizisi programlama dillerine giriş

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format