C++ yazı dizisi eğitime giriş


C++ Yazı Dizisi, Eğitime Giriş

 

C++ eğitim programına hoşgeldiniz. Bu eğitim, başlangıç seviyesinde programcılara hitap ettiği kadar, ileri düzeyde programcılara da bilgilerini tazeleme ve programlama becerilerini bir seviye yukarı çıkarabilme amacıyla hitap etmektedir. Her ders kendine ait alt bölümlere ayrılmıştır. Bu eğitimlerin üzerinde çalışılacak spesifik bir süre yoktur. Bir ders iyice anlaşıldıktan sonra diğer derse geçilmeli ve motivasyon yüksek tutulmalıdır. Bu eğitim setinin amaçları aşağıda sıralanmıştır.

 

1)  Yalnızca C++ için değil, bütün programlama konseptlerini temel olarak öğrenmeniz, programlamacılıkta eşsiz olmanızı sağlayacaktır. Her programlama dilinin birçok anlatım kitabı, ders notu ve internet üzerinde eğitimi bulunmaktadır. O nedenle, spesifik bir programdan önce genel programlama şemasını ve notasyonlarını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

 

2)  Birçok örnek yapmak, programlama dilini iyice hazmetmenizi sağlayacaktır. Bu eğitim setinde göreceğiniz kodları kopyala yapıştır yaparak çalıştırmanız, size hiçbir katkı sağlamayacaktır. Onun yerine her kodu satır saıtr girerek konsepti anlamalı, sonra o kod üzerinde değişiklikler yaparak çalıştırmaya çalışmalısınız. Böylece her fonksiyonun yapısını daha rahat öğrenebileceksiniz.

 

3)  Programlama, araba kullanmak gibi bir kere öğrenilip hayatın sonuna kadar unutulmayan bir konu değildir. Eğer yeterli düzeyde araştırma yapmazsanız belirli bir süre sonra programın yapısını, notasyonunu unutursunuz. Özellikle sürekli gelişen kod dünyasında belli bir programlama dilinin belli bir sürümüne saplanmak bile diğer gelişmeleri görmenizi engeller. Bu nedenle bir programlamacı, programlama dillerini sürekli takip etmeli ve yeniliklere açık olmalıdır.

 

4)  Ve en önemlisi; eğlenmeye bakın. Programlama oldukça eğlenceli bir konudur. Eğer bu işi severek yaparsanız ne kadar iyi programlar yazdığınıza kendiniz bile şaşıracaksınız.

 

Peki bir program yazabilmek için ne gerekli? Öncelikli olarak bir programın nasıl çalıştığına ve hangi bileşenlere ihtiyaç duyduğuna bakalım.

 

Her programlama dilinin kendine özgü bir yapısı ve kodlar arasında anlaşma dili vardır. Hangi programlama dilini kullanacak olursanız olun, bu program dilini bilgisayarın anlayabileceği bir dile çevirmezseniz programın çalışmasını bekleyemezsiniz. Bilgisayar, yalnızca makina diline çevrilmiş kodları anlar. Bu nedenle yazdığınız programı makina diline çevirecek bir çevirmene ihtiyaç duyulur. İşte bu dönüştürücüye compiler adı verilir. Her programlama dilinin kendine has bir dönüştürücüsü mevcuttur. Bu nedenle program yazmak için arayüz kullanmak tercih edilir. Bu arayüz, C++ için Visual Studio olarak tercih edilir. Visual Studio programı, C++ yaratıcıların ana kaynağından çıkan bir program yazma programıdır. Bu eğitimin tamamı boyunca Microsoft Visual C++ Express 2010 programından yararlanacağız. Bu program, ücretsiz olarak aşağıdaki linkten indirilebilir.

 

http://go.microsoft.com/?linkid=9709949

 

Gerekli komponenti bilgisayarımıza kurduktan sonra programlama için hazırız demektir. Ancak bundan önce eğitime giriş kısmını biraz genişletmek ve programlamanın temellerinden bahsetmek daha yararlı olacaktır. Bir sonraki dersimizde programlama dillerinin yapısından bahsedeceğiz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C++ yazı dizisi eğitime giriş

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format