C++ yazı dizisi, c++ diline giriş


C++     Yazı Dizisi, C++ Diline Giriş

 

1972 yılında Dennis Richie tarafından geliştirilen C dili, sistem programlama dillerinin başlangıcı olarak kabul edilir. Richie’nin bu dili yaratmasındaki esas amacı, rahatlıkla compile edilebilmesi, hafızaya etkin erişim hakkı olabilmesi ve işlenebilmesi için kısa bir süreye ihtiyaç duyması idi. İlk aşamada oldukça düşük düzeyde bir programlama dili olmasına rağmen, platformdan bağımsız programlamacılığı cesaretlendirdiği bir gerçektir. 1973 yılında C programı ile yazılan UNIX işletim sistemi buna örnek verilebilir.

 

1979 yılında Bjarne Stoustrup’un C üzerinde geliştirme uygulaması ile başlayan C++ yapım süreci, 1998’de nihayetine ulaşmış ve ISO belgesi almıştır. Ayrıca C++11 yazılım dili de 2011 yılında kullanılabilir hale gelmiştir. C++, C diline oldukça fazla özellik eklemiştir. C++ dilinin C dilinden en büyük farklılığı nesne tabanlı programlama yetisine sahip olmasıdır.

 

Peki bir programın yazılması, işletilmesi ve çalıştırılması süreçleri nasıl işler? Programı yazıp çalıştırmadan önce, bir programın nasıl geliştirildiği hakkında bilgi sahibi olmamız gereklidir. Bir programın yazılış serüveninde 7 temel adım vardır.

 

Öncelikli olarak çözmek istenilen problemin ne olduğu detaylı bir şekilde tanımlanmalıdır. Baştan alacağınız önlemler, programı yazarken ileride çıkabilecek problemleri kolayca aşmanızı sağlar. Problemin nasıl çözüleceğini belirlemek ikinci adım olarak gelir. Sonra programın yazılış aşaması gelir. Burada yazılan kodlarda herhangi bir hata yapmamak ve hata oluşursa geri dönüp rahatça kontrol etmek amacıyla satır numaralandırma, syntax işaretleme ve renklendirme gibi yöntemlere başvurulmalıdır. Kullanacağımız Visual Studio geliştirme programı içinde bu özellikler mevcuttur. Program yazıldıktan sonra compile edilmelidir. Compiler yazılan programın C++ diline uygun olup olmadığını test eder ve çıkış dosyası olarak bir obje dosyası (.o uzantılı) yaratır. Projedeki her dosya compile edilip ilgili obje dosyasına atandıktan sonra bu obje dosyaları bir bağlayıcı (linker) aracılığı ile biribrlerine bağlanır ve çalıştırılabilir bir dosya olarak son kullanıcıya sunulur. Ve programın en eğlenceli kısmı yazdığınız programı test etmektir. Herhangi bir problem çıkmadığı takdirde sevince boğulmuş bir şekilde programınızın çalışmasını izleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir problem çıkarsa dönüp kodlarınız içerisinde hata düzeltmeniz gerekmektedir. Bilgisayar dilinde bu eylem debug olarak adlandırılır.

 

Eğitime Giriş yazısında verilen Microsoft linkini kullanarak Microsoft Visual Studio Express 2010 geliştirici programını kurduktan sonra, bu programın arayüzünü inceleyeceğiz ve bir programı oluşturmak için temel olarak hangi yolların izlenmesi gerektiğini öğreneceğiz. Bir sonraki dersimizde nihayet birkaç satır kod göreceğiz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

C++ yazı dizisi, c++ diline giriş

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format