Böbrek Taşları ve Tedavisi


bobrek-tasi-tedavi

             Böbrekler vücudumuzda filtreleme sistemi olarak çalışır. Kan sürekli böbreklere süzülürken yaralı maddeler emilir, istenmeyen zararlı maddeler ise idrar yolu ile dışarı atılır. Böbrek taşları ve tedavisi nelerdir?

 

             Böbrek taşı düşürmek bir insanın hayatında yaşayabileceği en şiddetli ağrıdır. Çok eski zamanlarda insanlarda sıkıntıya yol açan böbrek taşı hastalığı, günümüzde de görülmektedir. Son yıllarda böbrek taşı hastalığının artması ile, sebebi tam olarak bilinmemesine rağmen, beslenme alışkanlığın değişmesi ve az sıvı alımının neden olduğu düşünülmektedir. Böbrek taşlarının çoğunluğu belirti vermez. Eğer taş büyükse, tıkanıklığa neden olduysa, ağrı ve enfeksiyona yol açabilir. Ağrının meydana gelmesinin sebebi; taşın hareket etmesiyle idarar yollarını tıkaması şiddetli ağrılara ve ağrının oluşmasına sebep olur. Ağrı bel bölgesinden başlayarak kasığa doğru yayılır ve hastalarda kusma, bulantı, karın şişliği gibi ek sorunlara yol açabilir. Böbreklerde yerleşik olan taşların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde böbreklerde fonksiyon bozukluğuna veya iltihaba yol açabilir. Belirgin bir yakınmaya sebep olmayan taşlar ise, belirli aralıklarla izlemek yeterli olabilir.

 

            Böbrek taşlarının belli bir boyutu olanlar için ilaç tedavisi ve bol sıvı alımı ile düşürelebilir. Taşın boyutu büyüdükçe müdahalesiz olarak düşürme olasılığı azalır. Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma, böbrek taşlarının tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Vücudun dışında oluşturulan şok dalgaları taş üzerine odaklanarak, tedavi sırasında taş küçük parçalara bölünür. Bu ve buna benzer tedavi yöntemleri vardır. Tüm bu sorunlarla uğraşmak yerine böbrek taşının oluşum riskini, yaşam ve beslenme alışkanlıklarınızla azaltamanız mümkündür. Hayvansal proteinler aşırı miktarda tüketilmemelidir. Az tuz tüketilmeli ve en önemlisi günde 2,5 litre su tüketilmelidir.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Böbrek Taşları ve Tedavisi

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format