Bitcoin’den Para Kazanma Yöntemleri


Bitcoin’den Para Kazanma Yöntemleri

Günümüzde filmlere ve dizilere konu olan Bitcoin, yükselişini devam ettiren ve e-para birimlerinin atası olan yapılardan bir tanesi. Özellikle Mr. Robot üzerinde, bu kripto para birimine dair pek çok senaryo dahi bulabiliyoruz ve bu dizinin bu para birimi hakkında söyleyeceği pek çok şeyin olduğu aşikar. Diziyi boşverelim de; Bitcoin’in Satoshi kod adlı biri tarafından geliştirilip nasıl bu denli yükseldiğine biraz yönelelim. Bugünkü yazımızda, hem bu durumu konuşacak hem de Bitcoin’den para kazanma yöntemleri üzerine bazı tavsiyelerde bulunacağız. Siz de, Bitcoin’den para kazanmak isteyen biriyseniz; yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bitcoin, Satoshi tarafından e-para birimi olarak ilk kez 2009 yılında sunuldu ve Satoshi’nin bugün dahi kim olduğu yönünde derin dedikodular dolanıyor; kimliği bilinmeyen bu şahsın Elon Musk olduğunu söyleyen bir eski SpaceX çalışanı dahi var… Amazon’un pek çok e-para birimi domaini aldıktan sonra yükselişe geçen ve bir yıl öncesine göre birkaç kat büyüyen Bitcoin’in günümüzde yatırımıcısı da, kullanıcısı da çok fazla. Türkiye’de de birkaç Bitcoin borsasının olduğunu ve buralarda para alışverişleri döndüğünü bilmekteyiz. Peki, bu para biriminden para kazanmak gerçekten mümkün oluyor mu?

 

Bitcoin’den para kazanma yöntemleri, temelde iki şekilde ele alınıyor. Birincisi, arbitraj yöntemi ile para kazanmak iken bir ikincisi madencilik yaparak para kazanmak.

 

  1. Arbitraj Yöntemi ile Bitcoin’den Para Kazanmak

Arbitraj denilen şey, aslında iktisat terimi ve özellikle borsa tahvillerinde çokça kullanılabiliyor. Bakıldığında, alım satım anlamına gelen arbitraj, Bitcoin’de de aslına bakarsanız aynı anlama geliyor. Bitcoin’i hiç bilmeyenler, Bitcoin ile daha önce uğraşmamış olanlar genelde arbitraj yöntemi ile para kazanma yolunu tercih ediyorlar zira bu yöntem ile birlikte aynı zamanda Bitcoin üzerine büyük bir tecrübe de kazanabiliyorlar.

 

Baktığımızda, arbitraj yöntemi ile Bitcoin’den para kazanmak; şu şekilde işliyor.

 

  1. Bitcoin Satın Al: Öncelikle, herhangi bir borsadan Bitcoin satın almanız gerekiyor. Bu, Türkiye’den bir Bitcoin borsası ya da global bir borsa olabilir; hiç fark etmiyor.
  2. Oynamaları İzle: Bitcoin borsası üzerindeki oynamaları saatlik olarak izlemeniz gerekiyor. Bitcoin, sürekli aktif bir borsa olduğundan; takip edilmesi güç bir borsa aynı zamanda.
  3. Yükselirse Sat: Eğer, Bitcoin borsası satın aldığınız fiyattan daha yükseğe çıkarsa; elinizdeki Bitcoin’i satmanız, Bitcoin’den para kazanma yöntemleri içerisinde değerlendirilir ve buna arbitraj adı verilir.

 

Yukarıdaki üç adımda görebileceğiniz gibi; Bitcoin’i aldığınız değerden daha yüksek fiyata yine aynı borsaya satmak; sizin için küçük bir kazanç yolu olmaktadır. Hem Bitcoin üzerinden deneyim kazanmak hem de kısa yoldan kazanç elde etmek için arbitraj yönteminin oldukça değerli bir sistem olduğu aşikar.

 

Bitcoin’de arbitraj yapacaksanız, tavsiyemiz olabildiğince alt coinlere yönelmeniz yönünde olacaktır. Bakıldığında, Bitcoin artık transfer işlemlerini bir saatin üzerine çıkarabiliyor ve sattığınız Bitcoin, bir saat sonraki değerinde satışa çıkarılıyor; bu sebepten büyük bir risk oluşturuyor.

Bu sebeplerden ötürü alt coinlerde hızlı transfer ve alım satım işlemi yapmak her zaman daha doğru olacaktır.

  1. Bitcoin Madenciliği Yaparak Para Kazanmak

Bitcoin madenciliği de, yine Bitcoin kazanmak için oldukça iyi bir yol olarak belirtilebilir ancak bunun eskisinden daha zor olduğu da aşikar. Bakıldığında, eski zamanlarda Bitcoin madenciliği için şahsi bilgisayarınız dahi yetiyordu ancak günümüzde, şahsi bilgisayarlarla elle tutulur bir BTC çıkarabilmeniz neredeyse imkansız; öyle ki, çıkarılan BTC çoğu zaman elektrik faturasını bile karşılamıyor.

 

Günümüzde, Bitcoin madenciliği için pek çok makine var ve bu makine sunucular aracılığı ile Bitcoin madenciliği yapılmaya devam ediliyor. Bu işlemin maliyeti, günümüzde epey fazla; elbette bu fazlalık göreceli bir kavram. Arbitraj işleminden daha fazla sermaye ve tecrübe gerektiren Bitcoin madenciliği için siz de bir makine satın alabilir ve bu işleme başlayabilirsiniz.

 

Aldığınız makine eğer yeterince iyiyse; yaklaşık 8 ayda kendisini amorti edebiliyor deniliyor; ancak bu sadece bugün için geçerli bir durum. İlerleyen aylarda ve yıllarda, Bitcoin madenciliğinin gidişatına göre bu amorti durumları da epey değişkenlik gösterebilir.

 

Bu sebepten, iyi bir araştırma yaparak Bitcoin madencilğine başlamanızı tavsiye ederiz.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin’den Para Kazanma Yöntemleri

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format