Balık Kokusuna Karşı Üretilebilecek Çözümler


Soğuk kış aylarında ev içerisinde kızartılan balığın tadı damaklarımızı şenlendirse de arkasında bıraktığı ağır kokuları yok etmek ve onlarla baş etmek zordur. Bunun için günlük hayatta balık kokusunu geçirmek için birçok basit ve kullanışlı yönteme sahibiz. Bunların birkaçına örnek vermek gerekirse pencereleri açmak, aspiratörü son ayarında kullanmak gibi. Peki bunlar bizim için yeterli olmakta mıdır?

İlk olarak bu hususta bilmemiz gereken püf noktalardan biri de fırında hazırlanan balıkların, yağda kızartılanlara göre ev içerisinde daha az koku bırakmasıdır. Kızartma tarzımız bu açıdan önem kazanmaktadır. Peki başka neler olabilir diye baktığımızda şunları görebiliriz:

 

  • Bir tencerenin içerisinde sirkeli su kaynatmak ve bunu balığı pişirirken yapmak balığın yayacağı kokuyu azaltacaktır.
  • Hem balık kokusunu yenmek hem de mutfağınızın güzel kokmasını istiyorsanız balığınızı kızartın akabinde bir tencereye suya bir miktar sirke veya limon suyu ayrıca buna ek olarak da mutfağınıza güzel koku vermesi adına defne yaprağı, tarçın veya karanfil koyup kaynatabilirsiniz.
  • Eğer balığınızı tavada kızgın yağın içerisinde kızartıyorsanız bu tavanın içerisine 4-5 dilim limon koymak oluşabilecek balık kokusunu azaltacaktır.
  • Balığı hazırlama işlemi sırasında mutfağınızın bir köşesinde kokulu mum yakmak kokunun minimuma inmesini sağlayacaktır.
  • Balık kokusunu bastırmak için bir diğer yöntem balığı kızarttıktan sonra güzel kokulu bir tütsü yakmak faydalı olacaktır.
  • Etrafa hoş koku vermesi için eskiden soba üzerinde konulan narenciye kabukları gibi olan yöntem ocak üzerinde limon kabuğu yakmaktır.
  • Balık kokusuyla ilgili bir diğer durum ise kokunun ellere bulaşmasıdır. Bunun için bir adet limonu ikiye keserek gerekli yerlere sürmek akabinde elleri soğuk suyla yıkamak yararlı olacaktır.

 

Sonuç olarak baktığımızda mutfağımızda balık kokusunu yok etmek için birden fazla yönteme sahip olduğumuzu gördük. Elimizdeki malzemeleri en iyi şekilde ve gerektiği gibi kullanarak evimizde balık kokusuna çözümler üretebileceğimizi göstermiş olduk. Bu pratik çözümlere günlük hayatımızda da işlevsellik katarak balık kokusu ile ilgili aklımızda olan soru işaretlerini yok edip balık ziyafetinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Balık Kokusuna Karşı Üretilebilecek Çözümler

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format