Ayrton Senna


 

   Dünyada her yeni çıkan icatların gelişmesi ile o icadı kimi daha iyisini yaptığı ve üretilen cihazı kimin daha iyi kullandığı konusunda bir yarış düzenlenmektedir. Arabalar bu konuda yarışların yapıldığı en önemli aygıtlardır. 1940’lı yıllarda daha küçük çaplı motorlarla üretilen arabaların yarışı yapılırken 20. yüzyılın ikinci yarısında ise bu alanda deneyiminden ve gelişen teknolojiden yararlanan insanoğlu Formula adını verdiği yarışlarda yarışabilecek araçlar üretmeye başladı. Motor teknolojisinde yaşanan gelişmeler ile çok güçlü motorlara sahip, yüksek hızda hava akımını kendi lehine çeviren bir tasarıma sahip üretilen araçlar üretildi. Özellikle ulaşılan yüksek hızlar ile üretici firmalar arasında büyük bir rekabet oluşmaya başladı. Bu Formula yarışlarında da kullanılan araçlar ile yeni bir yarış türü ortaya çıkmıştır. Her yıl dünyanın farklı yerlerinde yapılan bu yarışlar, milyonlar tarafından takip edilmektedir.

ayrton_senna

 

Mükemmel bir sürücü yetişiyor

 

   Ayrton Senna daha 4 yaşında iken kart aracı kullanmaya başladı. Brezilya’da varlıklı bir toprak sahibi ailenin oğlu olan senna’nın tam ismi Ayrton Senna Da Silva’dır.

 

McLaren dönemi başlıyor

 

   Ülkesindeki yarışlarda büyük bir başarı gösteren ayrton senna, takvimler 1988 yılını gösterdiğinde, ünlü Formula takımı mclaren ile anlaştı ve Formula serüvenine başladı. O dönemler mclaren’de pilotluk yapan alain prost ile takım arkadaşı oldu. Bu anlaşma ile iki ünlü yarışçı arasında yaşanacak yıllar geçse de unutulmayacak yarışların başladığı dönüm noktası oldu. Ayrton Senna Formula 1 tarihinde daha önce kimsenin başaramadığı işleri başarmıştır. Daha önce kimsenin yapamadığı bir şey olan 65 Formula 1 yarışına ilk sırada başlamıştır. Bu daha önce hiçbir pilotun ulaşamadığı bir başarıdır.

Ayrton senna, yarışta rakiplerine acımaması, kararlı yapısı, ölçülü tutumu ve disiplinli yapısıyla sayısız birincilikle kariyerini süslemiştir. Yağmurlu zamanlara yapılan yarışlarda dahi oldukça büyük bir başarı göstermiş ve sürüş kabiliyeti ile diğer yarışçılara göre çok daha iyi bir yarış sergilemiştir. Monaco’da yapılan yarışların 6’sını kazanmıştır. Bu başarı kimsenin başaramadığı bir sonuçtur.

 

ayrton-senna

 

 O şanssız kaza Senna’yı aramızdan aldı

 

   1993 yılında gelindiğinde Williams takımı araçların dönüşlerdeki dengesini arttırmak ve virajlarda aracın savrulmasını önlemek için geliştirdikleri elektronik mekanizmayı araçlarına eklemiştir. Sürücünün tek yapması gereken şey ise sadece gaza basmak ve çizgiden sapmamak oluyordu. O sezon Williams takımı için çok başarılı bir sezon olmuştu. Ancak sonraki sezondaki yarışta ayrton senna pistteki yerini almıştı ve sıralama turlarının ardından araçların yerleri olan padoka geri dönmüştü. Asıl yarış başladı ve senna yarışa hızlı bir şekilde başlamıştı. Yarışı bir süre önde götürdü. Ancak keskin viraja yaklaştığında sonunun geldiğini nereden bilecekti ki. Dönüşte nasıl olduysa o çok dengeli pilot, bir şekilde aracın kontrolünü kaybetti ve araç savruldu. Bu kaza senna’nın çok başarılı kariyerinin son noktası olmuştu. O feci kazada ayrton senna hayatını kaybetti.

   Bir daha onun kadar başarılı ve kabiliyetli bir pilotun gelmesi zordur. Çünkü o pistin her noktasına hâkimdi. Her başarının altına ilk kendisi imzasını atıyordu. Onun kaybını büyük bir hüzün ile içimizde yaşamaktayız.

 

senna2

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrton Senna

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format