Sağlık

Astım Atakları ve Sebepleri Nelerdir

Yayınlayan Benim Kalemimden

astim_tedavisi

Astım atağı, bir başka deyişle astım krizi, ani olarak nefes borularının daralmasına neden olan, nefes borusunun etrafında yer alan damarların sızdırması ile sıvının dokuya geçmesi ve dokunun şişmesine yol açan bir hastalıktır.

 

             Astım atakları ve sebepleri ile ilgili kesin bir neden yoktur. Bazı insanlarda doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu gibi, bazı insanlarda geçirdiği ateşli hastalık ile astımın oluşmasında en büyük etkendir. Nefes darlığı genetik bir problem olabilir. Ancak bazen çevresel faktörler, mevsimsel ısı ve nem oranları da önemli astım krizine yol açan sebeplerdendir. Astım ataklarının hepimizin bildiği belli belirsiz bazı sebepleri; Evde beslenen kedi, köpek, küf, polenler, sigara dumanı, parfüm kokusu, bu faktörlerin tümüne ilave olarak iklim değişiklikleri, stres, egzersiz gibi etkenler astım atağını tetiklemektedir. Bir çoğumuz evimizde kedi, köpek besliyoruz. Hayvanların tüyleri, pisliği astım hastaları için atak geçirmesine sebep olur. Bu konuda aile bireyleri olarak önlem alabiliriz. Günümüzde pek çok insan özellikle bayanlar, sürekli parfüm kullanmaktayız. Bu bizim için sorun olmadığından sık kullanmaktayız. Fakat astım problemi olan biri için bu durum atağa sebep olur. Kimlerin bu rahatsızlığı olduğunu bilmesek de daha az kullanım hayat kurtarır.

 

             Astım ataklarında sprey türü ilaçlar, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Astım problemi her yaştan insanda bulunan, doğru tedavi uygulanması halinde kontrol altına alınan, alınmadığında ise, günlük yaşantımızı ciddi olarak kısıtlayan bir hastalıktır.

Yazar Hakkında

Benim Kalemimden

Turkceblog.com yazarı

Bir Yorum Yazın