Aptal Kutusunun Mucidi John Logie Baird


Günümüzde her evin, ofisin, restoranın vs. kısaca hayatımızın her alanının olmazsa olmaz aygıtlardan birisidir televizyon. Bu denli hayatımızın bir parçası olan televizyon icadı, 80 yıl önce, İskoç mucit John Logie Baird ’in keşfiyle başladı. Baird, bugün milyonlarca insanı bir kutu karşısında oturtan icadın yaratıcısıydı.

aptal-kutusunun-mucidi

13 Ağustos 1888’de İskoçya’da Helensburgh doğan ve burada büyüyen John Logie Baird, elektriğe her zaman merakı olan bir çocuktu. Daha küçük bir çocukken evinin arka bahçesinde petrolle çalışan jeneratörden elde edilen elektrikle tüm evi aydınlatıyordu. Bu evin özelliği ise o zamanlarda şehirde n akşamları aydınlatılan tek evdi. Elektrik konusundaki merakı her gün artan Baird, evinde kendi başına bir telefon santrali kurarak arkadaşlarıyla telefon görüşmeleri yapıyordu.

İmkanları çok kısıtlı olmasına rağmen 12 yaşında bu şekilde bir hat kurup, çalışmasını sağlamak herkesin başarabileceği bir şey değildi. İskoçya’da Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrikle ilgili dersler alan John Logie Baird, Glascow üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Birinci Dünya Savaşı’nda eğitimine ara vermek zorunda kalan mucit, silahlı kuvvetler için çalışmak istedi ama kabul edilmedi. Sağlık problemleri nedeniyle başvurusu reddedilen Baird, Clyde Valley Elektrik Enerjisi Şirketi’nde çalışmaya başladı fakat orada da sağlık problemleri yakasını bırakmadı.

televizyon-icadi

Maddi anlamda kısıtlı imkanlara sahip olduğu için John Logie Baird ilk televizyonun icadını bir lavabo ve bir çay tenekesiyle yaptı. Baird ’in icat ettiği bu düzenek, nakış iğneleri ve balmumuyla ahşap çubuklar arasına tutturulan bir cihaz olarak TV’nin ilk örneği olarak kabul edildi. BBC’inin ilk TV yayıncılığına geçişiyle, 1929’da sınırlı bir kitleye ulaşan ilk deneme yayınıyla televizyon hayatımıza girmiş oldu. Baird televizyondan sonra infrared ışınlar üzerinde de çalışmalar yaptı.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aptal Kutusunun Mucidi John Logie Baird

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format