Ankara Savaşı


Ankara savaşı 1402 yılında Ankara’da Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında yaşanmıştır.  Savaşın nedenleri arasında Osmanlı devletine bir esir kaçması ve Yıldırım Beyazıt’ın esiri Timur’a geri vermemiş bulunur.  Ayrıca iki hükümdarın da Türk dünyasına sahip olmak istemesi, Türk devletlerinin lideri olmak istemeleri ve bunun netçisinde iki hükümdarında birlikte karşılıklı mektuplaşmaları, mektuplarda samimi olmayan ve birbirlerini tehdit edici sözler sarf etmeleri bulunur.

Karşılıklı mektuplaşmalar ve Yıldırım Beyazıt’ın esiri Timur’a geri vermek istememesi neticesinde Timur Yıldırım Beyazıt’a savaş açacaktır, savaş Ankara da gerçekleşecek ve taraflar Ankara bölgesinde çarpışacaklardır.

Ankara Savaşını Timur kazanmıştır savaşın kazanılma nedenleri arasında, Timur’un savaş esnasında fil kullanması, Yıldırım Beyazıt komutasındaki ordudaki atların fillerden korkması, bu sebepten turan taktiğini Yıldırım Beyazıt uygulamamıştır aynı zamanda turan taktiğini Timur’da bilmektedir. Yıldırım Beyazıt’ın ordusu Ankara’ya gelene kadar zorluklar çekmiş, ordudaki askerler yorulmuş, bitkin düşmüştür. Yıldırım Beyazıt’ın ordusu Timur’un ordusundan sayıca da az bulunmaktaydılar böyle sebepler neticesinde savaş Timur tarafından kazanılmıştır.

Ankara savaşı sonucunda, Anadolu Timur’un fillerinin Doğu Anadolu bölgesinden Ankara’ya kadar gelmesine kadar tahrip edilmiştir. Timur’un Ankara’da savaş öncesi fillerini sakladığı ve barındırdığı yerin adı Pursaklar olarak bilinir.  Pursaklar bölgesi de günümüzde tahrip edilmiş çıplak bir arazi halindedir.

Ankara savaşı sonucunda İstanbul’un fethi en az 15 yıl kadar gecikmeye uğramıştır, Osmanlı da fetret devri yaşanmıştır. Ankara savaşı yükselme döneminin içerisinde yaşanan gerileme olarak bilinir. Savaşın sonunda Osmanlı devleti Balkanlarda toprak kaybetmiş, Yıldırım Beyazıt’ın oğulları olan şehzadeler arasında taht kavgaları yaşanmaya başlanmış, Yıldırım Beyazıt’ın eşi ve Şehzade Mustafa Timur tarafından esir alınmıştır. Anadolu’daki Türk siyasi birliği tekrar bozulmuştur.

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara Savaşı

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format