Amiral Dr. Grace Murray Hopper


    Amiral Hopper 9 aralık 1906’da Amerika’nın New York şehrinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğretimini New York’da tamamladıktan sonra New Haven’deki Yale üniversitesinde öğrenimine devam etti. Yale üniversitesinde matematik ve fizik ağırlıklı bir eğitim aldı. Bu eğitim daha sonraları hayatını değiştirecekti. 1926 yılında girdiği Yale üniversitesinden 1930 yılında mezun olan Hopper ,burada çok başarılı bir eğitim hayatı geçirdi.

denizci-amiral-hopper

    Mezun olduktan sonra Yale üniversitesinde kalmaya devam etti. 1934 yılında bu üniversitenin matematik dalında doktorasını tamamladı. 7 yıl içerisinde gösterdiği başarılı performans sonucunda profesörlüğe kadar yükseldi. 1930 yılında üniversitede tanıştığı Vincent Foster ile evlendi. Evlilikleri çok uzun soluklu olmadı v15 yıl sonra 1945 yılında evliliklerini bitirme kararı aldılar. İkilinin çocukları olmadı.Amiral Grace Hopper bu evlilik bittikten sonra bir daha evlenmedi. Daha sonra 1943 yılında  Vassar’daki görevinden  ayrılarak gönüllü olarak Amerika Birleşik Devletleri donanmasına  katıldı. Orduda denizcilik okulunda eğitim gördü. Bu okuldan mezun olduktan sonra Harvard’da hesaplama projelerinde teğmen rütbesiyle  vazifeye başladı. Howard  H. Aiken’in başkanlığındaki Mark 1 programında dil ekibi içerisinde çalışmalar yürüttü.

İyi bir uyum yakalayan Hopper ve Aiken Mark 1,2,3 hakkında yapılan çalışmaları anlatan makaleler neşrettiler. 1944 yılında 38 yaşındayken düzenli orduya geçme isteğinde bulundu. Fakat yaşı gerekçe gösterilerek bu isteği geri çevrildi.1949 yılına kadar Harvard Computation’daki, çalışmalarını sürdürdü. 1949’da Harvard’dan ayrıldıktan sonra Eckert_Mauchly şirketinde çalışmaya başladı. Burada dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC 1’i geliştiren  ekibin içerisinde yer aldı. Çalıştığı şirket 1950 yılında  Remington Rand şirketi tarfından satın alındıktan sonra çalışmaları büyük bir ivme kazandı. Bu sıralarda Amiral Hopper adı  A olan  bir program derleyicisi üzerinde üzerinde çalışıyordu. Buradaki çalışmaları Hopper’i Amerikan donanmasının programlama dili başkanlığına kadar getirdi. Üstün başarılarından sonra 1985 yılında Tümamiralliğe terfi etti.Amiral Hopper 1992 yılında hayata gözlerini yumdu

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amiral Dr. Grace Murray Hopper

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format