4.5 G teknolojisi yerini 5G ye bırakacak


Günümüzde kullanılan 4G LTE, milyonlarca insana süper hızlı web sunuyor. İnternetlerimizin hızını kolaylıkla kaldırabilen 4G teknolojisi şu anda tüm ihtiyacı karşılıyor olmasına karşın araştırmacılar, bir süredir 5G ağları üzerinde çalışıyorlar. Ne yazık ki hala aşılması gereken bazı teknik engeller var ve 5G’ye geçmek için tüm dünyanın ciddi bir altyapı yatırımı yapması gerekecek, ancak en sonunda bir gün 4G’ye veda edilerek 5G’ye geçmemiz gerekiyor.

Lizbon’da düzenlenen ve aralarında Vodafone’un da bulunduğu global operatörler ile teknoloji şirketlerinin katılımıyla meydana gelen 3GPP TSG RAN Genel Toplantısı’nda, ilk uygulanabilir 5G NR şartnamesi başarıyla tamamlandı. İlk 5G NR standardının tamamlanmasıyla, global mobil sektörü 2019 yılına kadar büyük ölçekli denemeler ve ticari açılımlar için 5G NR’nin geniş çapta geliştirilmesine hazır hale geldi.

5G BEKLENENDEN ALTI AY ÖNCE GELECEK

konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vodafone Group AR-GE Direktörü Luke Ibbetson, 5G standardının başlangıçta öngörülenden altı ay önce tamamlanmış olmasının, uyumlu ağ altyapısı ve telefonların küresel mobil sektörünün gereksinimleri doğrultusunda sunulmasına imkan verdiğini bildirdi. Atılan adımın önemli bir dönüm noktası bulunduğunu ifade eden Ibbetson, “Bu ilk 5G sürümü ile, müşterilerimize hızlı ve son derece verimli mobil geniş bant hizmetleri sağlayarak Gigabit topluluğu’nun temellerini atacağız” dedi.

Nedir bu 5G
5G’nin henüz hazır olmamasına karşın bizleri nelerin beklediğini biliyoruz. Aslında 5G, 4G LTE’nin çok daha hızlı ve stabil bir versiyonu olacak. Düzgüsel bir 4G bağlantısında 100 Mbps mobilde, 1 Gbps ise Wi-Fi hızlarına çıkılabiliyor. Bu oran 5G’de mobilde 10, Wi-Fi’de ise 20 Gbps’e yükselerek 20 katına çıkıyor.

5G tarafında bir diğer iyileştirme, sorunsuz bağlantı olacak. 5G ile 500km/saate kadar 1 ms kullanıcı desteği sunulurken, kilometre başına 1 milyon cihaz desteklenecek.

TÜRKİYE DE 5G İÇİN HAZIRLANIYOR

Vodafone’un tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelişimine öncülük ettiğini ve şirketin ilk 5G standardının belirlenmesindeki görevinün bu mevzuda attığı en son somut adım bulunduğunu belirten Vodafone Türkiye Teknolojiden sorumlu İcra Kurulu Başkan yardımcısı Mallik Rao, şunları söyledi: “5G standartlarının belirlenmesinde rol alan şirketlerden biri olarak Vodafone’un bu global deneyimini Türkiye’ye de taşıma hedefiyle bir yandan 4.5G şebekemizi geliştirirken bir taraftan da 5G teknolojisine yönelik hazırlıklarımızı aralıksız sürdürüyoruz. 4.5G teknolojisinin hizmete girmesinin arkasından zaman kaybetmeden 5G çalışmalarına yoğunlaşarak Türkiye’yi dünyayla aynı anda en yeni teknolojilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Darbantta Nesnelerin İnterneti Teknolojisi (NB-IoT), Smart SON teknolojisi, Çoklu Anten Teknolojisi (Massive MIMO) gibi birçok yeni teknolojiyi Türkiye’de kullanan ilk operatör olduk. Vodafone Türkiye olarak, ülkemizin 5G vizyonu doğrultusunda abonelerimize en hızlı, kapasiteli ve yaygın mobil interneti sunmaya devam edeceğiz.”


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Garabet Garabet
0
Garabet
Süper Süper
0
Süper
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Lanet olsun Lanet olsun
0
Lanet olsun
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Bu ne yaaa Bu ne yaaa
0
Bu ne yaaa

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4.5 G teknolojisi yerini 5G ye bırakacak

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format